epidemiolog kon

КОН СЕ ВРАТИ! ”KOPОНАТА СТАНА БЛАГА БОЛЕСТ, ЗАБРАНИТЕ И KOBИД ПРОПУСНИЦИТЕ ПОВЕЌЕ НЕМААТ СМИСЛА”

Епидемиологот Предраг Кон се врати по неколкумесечно криење од јавноста.

Eпидемиологот и шеф на кризниот штаб за РТС изјави дека во здравствените установи треба да се носат маски, бидејќи во нив се случуваат инфекции, а маските се задолжителни и во социјалните установи. Омикрон се разграни и сега едно лице може да зарази дваесет, но ова сепак стана лесна болест, вели Кон.

Епидемиологот Кон во гостувањето во белградска хроника изјави дека речиси секогаш носи маска во затворени простории, а на работа ја носи во текот на целото работно време.

„Во здравствените установи маската треба да се носи нормално, бидејќи ни се случуваат инфекции во здравствените установи. Маската е задолжителна и во социјалните установи, бидејќи таму може да заразиме некој што може да добие тешка форма и не дај Боже да се повреди“, рече Кон.

Според него, носењето маска е сè уште многу важно, секоја маска вреди и подобро е отколку да немате ништо, каде што не можете да држите дистанца, во затворен простор, маската е апсолутно корисна.

Тој истакна дека ако зборуваме за најбезбедната маска, тоа се оние како N92, тие обезбедуваат соодветна заштита за оваа ситуација.

„Кризниот штаб постои, но одамна не е составен, но постои. Епидемиолозите од Кризниот штаб се во меѓусебна комуникација. Вирусот е значително променет и ние во Србија имаме само oмикрон, нема повеќе делта“, истакна епидемиологот.

Кон потсети дека некогаш едно лице можело да зарази 2,3 лица, па тој број се зголемил на 5,6, сега се зголемува повеќекратно и едно лице може да зарази повеќе од 15 лица, близу 20.

„Така е во однос на потенцијалот за инфекција, но добрата вест е што формите на болеста се поблаги. Омикрон се разграни многу, имаме многу мутации. Во Србија имаме БА1, БА2 што го нарекуваме стелт, има БА4 – кентаур и БА5 што има огромен потенцијал кој во јуни имаше само еден процент, а сега достигна 28 проценти“, рече Кон.

Според него, Кризниот штаб нема што да каже.

„Забраната и пропусниците за ковид веќе немаат никаква смисла бидејќи БА5 го заобиколува имунитетот, без разлика дали е создаден со вакцинација или инфекција. И BA5 може да се добие многу брзо, повторно. Не знаеме зошто е тоа така. И не знаеме зошто го нема очекуваниот имунитет што го научивме да го имаме“, истакна епидемиологот.

И згора на тоа, Кон вели дека темелната заштита од вакцинација е од суштинско значење.

„Оние кои не го добија бустерот нека го добијат. Немаат што да чекаат. Речиси задолжително за постари и имунокомпромитирани, спасува животи и тешки форми. Не треба да чуди што бројот на заразени достигнува 10.000. Зголемување ќе има во следните две недели, но повторно потенцирам, ова стана лесна болест“, изјави Кон

Тој силно препорача маски во затворен простор и засилена доза, бидејќи ќе има некои што ќе се борат.

„Не можеме да го промениме еволутивниот тек на вирусот“, заклучи Кон.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!