КРАЈ НА АГЕНДАТА! ФАУЧИ СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА!

КРАЈ НА АГЕНДАТА! ФАУЧИ СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА!

„Денеска објавувам дека ќе се повлечам од позициите директор на Националниот институт за алергија и заразни болести (НИАИД) и шеф на лабораторијата за имунорегулација на НИАИД, како и од позицијата главен медицински советник на претседателот Џо Бајден. Ќе ги напуштам овие позиции во декември оваа година за да го продолжам следното поглавје од мојата кариера,“ напиша денес Ентони Фаучи, главниот пропагатор на пропагандата, односно корoна хистеријата во изминатите 2 и пол години.

„Ми беше животна чест да ја водам НИАИД, извонредна институција, толку многу години и низ толку многу научни и јавно-здравствени предизвици. Многу сум горд на нашите многубројни достигнувања. Работев со – и научив од – безброј талентирани и посветени луѓе во мојата сопствена лабораторија, во NIAID, во NIH и пошироко. Кон нив ја изразувам мојата постојана почит и благодарност.

Во текот на изминатите 38 години како директор на НИАИД, имав огромна привилегија да служам и да советувам седум претседатели на Соединетите Држави, почнувајќи од претседателот Роналд Реган, за новопојавените и повторно појавуваните закани од заразни болести, вклучително и ХИВ/СИДА, Вирус Западен Нил, напади на антракс, пандемичен грип, разни закани од птичји грип, ебола и зика, меѓу другите, и, се разбира, неодамна пандемијата KOBИД-19. Јас сум особено горд што служев како главен медицински советник на претседателот Џо Бајден уште од првиот ден од неговата администрација.

Додека отстапувам од сегашните позиции, не се повлекувам. По повеќе од 50 години државна служба, планирам да ја продолжам следната фаза од мојата кариера додека сè уште имам толку многу енергија и страст за мојата област. Сакам да го искористам она што го научив како директор на NIAID за да продолжам да ја унапредувам науката и јавното здравје и да ја инспирирам и менторирам на следната генерација научни лидери бидејќи тие помагаат да се подготви светот да се соочи со идните закани од заразни болести.

Во текот на следните месеци, ќе продолжам да ги вложувам сите мои напори, страст и посветеност во моите тековни обврски, како и да помогнам во подготовката на Институтот за лидерска транзиција. НИХ го опслужуваат некои од најталентираните научници во светот и не се сомневам дека оваа работа ја оставам во многу способни раце.

Благодарение на моќта на науката и инвестициите во истражување и иновации, светот можеше да се бори против смртоносните болести и да помогне да се спасат животи ширум светот. Горд сум што бев дел од оваа важна работа и со нетрпение очекувам да помогнам да продолжи да го правам тоа и во иднина,“ заврши Фаучи.

Тимот на Коловрт му посакува среќни пензионерски денови, проследени со бројни кривични и судски постапки и потенцијално докажување на неговата вина во креирањето на најголемата измама во поновата историја на човештвото, како и монструозното одземање на фундаменталните човекови слободи и права ширум планетата.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!