wolfswagen

КРАЈ НА САНКЦИИТЕ? ФОЛКСВАГЕН ПРОДОЛЖУВА СО РАБОТА ВО РУСИЈА

Фабриките „Фолксваген груп Рус“ во Калуга и Нижни Новгород во Русија летово би можеле повторно да почнат со работа, објави весникот „Ведомости“.

„Фабриките на Volkswagen Group Rus во Калуга и Нижни Новгород би можеле повторно да започнат со работа во јуни-јули 2022 година“, пишува весникот, цитирајќи неименуван извор од компанијата.

Се наведува дека производството било прекинато на 3 март поради специјална руска воена операција во Украина и проблеми со набавка на делови.

Засега официјално им е соопштено на вработените во „Фолксваген груп Рус“ дека нема да работат до 12 мај, пишува весникот. Сепак, според извори, тие нема да работат до јули, а една од причините е фактот што некои компоненти се наоѓаат на границата со Полска.

Според него, бидејќи транзитот преку Украина не е можен, а Полска не го пропушта товарот, се размислува деловите да бидат доставени до Истанбул, а потоа понатаму преку Грузија до Русија. Според изворот, раководството на компанијата се надева дека ќе успее да го реши ова прашање до средината на мај.

„Фолксваген“ моментално нема план за производство за 2022 година во Русија, а моментално се работи за повторно лансирање на лентата во јуни. Вработените во компанијата ќе ја земаат целата плата најмалку до средината на април“, пишува весникот, повикувајќи се на извор во компанијата.

Фолксваген склопува автомобили во Калуга и Нижни Новгород. Капацитетот на фабриката во Калуга е 225.000 автомобили годишно, каде што се склопуваат „Поло“, „Шкода рапид“ и „Фолксваген Тигуан“. Во Нижни Новгород се склопуваат „шкода октавија“, „карок“ и „кодијак“ и „фолксваген таос“.

„Продукцијата на „Шкода Кодијак“ ќе се пресели од Нижни Новгород во Калуга. Сепак, „Фолксваген“ нема целосно да се откаже од поставувањето автомобили на платформите на групацијата ГАЗ (најголемиот производител на комерцијални транспортни возила во Русија), бидејќи во спротивно, концернот нема да може да добие даночни олеснувања предвидени со специјалниот договор за инвестирање. Покрај тоа, компанијата има план да воведе трета смена во фабриката Калуга во 2023 година“, се вели во написот.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!