stranski platenici vo ukraina

КРВАВИ ВОЗДИШКИ НА ПЛАТЕНИЦИТЕ НА УКРАИНСКОТО БОЈНО ПОЛЕ! ПОВЕЌЕ ОД 7000 СТРАНСКИ ПЛАТЕНИЦИ ВО УКРАИНА ОД 63 ЗЕМЈИ

Киев регрутирал повеќе од 6.800 странски платеници од 63 земји од почетокот на специјалната операција, изјави за новинарите во неделата портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков, пренесува ТАСС.

„Севкупно, од почетокот на специјалната воена операција, националистичкиот режим во Киев привлече во Украина 6.824 странски платеници од 63 земји“, рече Конашенков. Според официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, најмногу платеници дошле од Полска – 1.717 лица.

„Околу 1.500 платеници пристигнаа од САД, Канада и Романија. По 300 луѓе од Велика Британија и Грузија. „193 лица пристигнаа од областа на Сириската Арапска Република под контрола на Турција“, додаде тој.

„До денес, вооружените сили на Руската Федерација уништија 1.035 странски платеници, нивниот број се намалува и моментално изнесува 4.877 луѓе. „Уште 912 платеници одбија да учествуваат во воените дејствија и побегнаа од земјата“, рече Конашенков.

Тој потсети дека странските платеници немаат статус на борци според меѓународното хуманитарно право.

„Тие дојдоа во Украина да заработат убивајќи Словени. Затоа е најдобро да се соочат со кривична одговорност и долги затворски казни“, рече Конашенков.

Околу 400 странски платеници, главно од Европа и Канада, биле опколени како дел од украинската група во фабриката Азовстал, изјави портпаролот на Министерството за одбрана.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!