ЛГБТ ПУШТА КОРЕНИ НА БАЛКАНОТ: СЛОВЕНИЈА ГИ ЛЕГАЛИЗИРАШЕ ИСТОПОЛОВИТЕ БРАКОВИ! КАКО НИЕ ДА СЕ СПРОТИВСТАВИМЕ?!

ЛГБТ ПУШТА КОРЕНИ НА БАЛКАНОТ: СЛОВЕНИЈА ГИ ЛЕГАЛИЗИРАШЕ ИСТОПОЛОВИТЕ БРАКОВИ! КАКО НИЕ ДА СЕ СПРОТИВСТАВИМЕ?!

Словенечките граѓани ги отфрлија истополовите бракови на три различни национални референдуми, но највисокиот суд во земјата го принуди парламентот да го промени законот.

Словенечкиот парламент усвои амандман со кој се овозможи легализација на истополовите бракови и посвојување деца. Ова ја прави Словенија првата земја во Источна Европа која презема вакви чекори.

Сепак, патот до легализацијата не беше лесен, и секако беше недемократски.

Иако Словенците ги отфрлија истополовите бракови на три национални референдуми, Уставниот суд на земјата пресуди дека законот кој го дефинира бракот како единствена заедница на маж и жена ги дискриминира геј и лезбејските парови.

Законот беше суспендиран, а судот му наложи на парламентот да го измени текстот во рок од шест месеци.

Во вторникот 48 пратеници гласаа за измената на законот за семејство, 29 гласаа против, додека еден беше воздржан, јави унгарската новинска агенција Зиаре.

„Со овие амандмани, на истополовите парови им ги признаваме правата што требаше да ги имаат одамна“, им рече на пратениците државниот секретар за труд, семејство, социјални работи и еднакви можности Симон Маљевац при презентирањето на амандманите.

Главната опозициска партија, Словенечката демократска партија (СДС), ја критикуваше одлуката на судот и организираше неколку митинзи на опозицијата.

„Татковците никогаш нема да можат да ги заменат мајките и обратно“, рече претседателката на пратеничката група на СДС, Аленка Јерај на отворањето на расправата.

Критичарите на новиот закон забележуваат и дека демократските референдуми во многу наврати ја покажале волјата на луѓето кои се против истополовите бракови.

Во меѓувреме, целиот демократски процес беше саботиран од неизбран суд кој наметна законска измена за словенечката јавност.

Словенија е првата поранешна комунистичка земја во Европа што ја ратификуваше оваа реформа. Сега Словенија им се придружи на Франција, Германија, Швајцарија, Норвешка и Португалија, со што стана 18-та земја во Европа што го легализираше универзалниот брак.

Граѓанската заедница останува единствениот правен статус за истополовите парови во Унгарија, Хрватска, Грција, Кипар, Италија и Чешка. Од друга страна, Латвија, Литванија, Полска, Словачка, Романија и Бугарија не признаваат никаков облик на заедница за истополовите парови.

Во Романија, на пример, последниот референдум за легализација на истополовите бракови организиран во 2018 година беше поништен поради воздржувањето на пратениците.

Во Унгарија, во 2021 година, унгарскиот парламент усвои текст со кој се забранува предавање на ЛГБТ идеологија на малолетници во училиштата, вклучително и часови за сексуално образование, доколку целта на образованието е „промоција на родова неусогласеност, промена на полот или хомосексуалност“.

Во Унгарија, Виктор Орбан се бореше да обезбеди закон кој гарантира дека бракот се дефинира како врска помеѓу маж и жена.

Покрај тоа, Унгарија го промени својот устав во 2020 година, кој сега го дефинира семејството како „засновано на брак и однос родител-дете“ каде што „мајката е жена, а таткото е маж“.

Што да правиме народе?

Со оглед на моќта и поткупот на политичарите и оние кои се залагаат за ЛГБТК+ агендата, ние како народ можеби нема да можеме да ги промениме незаконски изменетиот устав и закон што го промовира и поддржува ЛГБТК+ движењето.

Се разбира, тоа не значи дека сме немоќни. Секојдневниот отпор, кој во соседна Србија се гледа преку постојано одржуваните протести против Еуропрајд, е еден од начините на кои можеме и треба да го изразиме нашиот став.

Најважно е секој родител да седне со своето дете и да го научи што го сочинува семејството, кој е татко, а кој мајка, што значат вистински традиционални и природни вредности.

Со ова секое дете ќе оди на училиште образовано и подготвено да се спротивстави на западната агенда.

Од ова најмногу се плашат пропагаторите на агендата, а потоа нема да им помогнат сите паради и уставни измени.

Затоа што еден народ не го прават хартијата и законите, туку самите луѓе, нивниот став и нивната вера.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!