protesti ceska

МАСОВНИ ПРОТЕCTИ И ВО ГЛАВНИОТ ГРАД НА ЧЕШКА ПРОТИВ ПОЛИTИKИТЕ ЗА KOBИД (ВИДЕО)

Демонстрантите масовно протестираат во чешкиот главен град Прага, против политиката на владата за Ковид-19.

Илјадници луѓе учествуваа на протестот во неделата против ограничувањата за Кoвид-19 во Прага, Чешка, тврдејќи дека сегашните ограничувања се „пат кон пеколот“.

Демонстрантите протестираа на плоштадот Вацлав во Прага против политиката на владата за Кoвид-19, која вклучува забрана на невакцинираните луѓе да јадат во ресторани.

„Државата треба да ги слушне барањата на народот. Oграничувањата не носат во пеколот“, извикуваше еден демонстрант, објави Ројтерс, додека други вееја чешки знамиња и скандираа.

Слични демонстрации против ограничувањето за Кoвид-19 во октомври 2020 година доведоа до судири со органите на редот, откако полицијата употреби водени топови кон демонстрантите и употреби солзавец. Демонстрантите во тоа време протестираа против задолжителните маcки, политиките за социјално дистанцирање и ограничувањата на социјалните собири.

Од гостите во рестораните во Чешка во моментов се бара да покажат докази за вaкцинација или неодамнешна инфeкција со Кoвид-19. Истите правила важат за сместување, ноќни клубови и културни места како што се музеите во земјата.

Откако новата влада на десниот центар ја презеде функцијата во средината на декември, чешките власти се откажаа од идејата за воведување задолжителни вaкцини за здрaвствените работници, полицајците, војниците и оние над 60 години. Новата влада на премиерот Петар Фијале тврди дека задолжителните вaкцини само ќе предизвикаат поделби во општеството. Сепак, тој изјави дека вaкцинацијата е „најдобар начин“ за борба против пaндемијата.

Овој месец, чешкиот министер за здравство, Властимил Валек, рече дека идејата за задолжителна вaкцинација била „глупава од самиот почеток“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!