МЕДИУМИТЕ ГО КРИЈАТ СОСТАНОКОТ НА БИЛДЕРБЕРГ ГРУПАТА ВО ВАШИНГТОН! НА ЕДНО МЕСТО ШЕФОВИТЕ НА ЦИА, МАЈКРОСОФТ, ФАЈЗЕР И ОСТАНАТИТЕ „ЕЛИТИ“

МЕДИУМИТЕ ГО КРИЈАТ СОСТАНОКОТ НА БИЛДЕРБЕРГ ГРУПАТА ВО ВАШИНГТОН! НА ЕДНО МЕСТО ШЕФОВИТЕ НА ЦИА, МАЈКРОСОФТ, ФАЈЗЕР И ОСТАНАТИТЕ „ЕЛИТИ“

На овогодинешниот состанок на Билдерберг во Вашингтон имаше целосно отсуство на медиумите и тие воопшто не известуваа за овој важен собир.

Многумина дознаа за тоа само затоа што извесен Пол Џозеф Вотсон го истакна на Твитер.

Еве ја официјалната листа на поважните учесници (не сите присутни):

Achleitner, Paul M. (ГЕР), поранешен претседател на Надзорниот одбор, Deutsche Bank AG;

Adeyemo, Adevale (САД), заменик секретар, Министерство за финансии

Албарес, Хозе Мануел (ШПА), министер за надворешни работи, Европска унија и соработка

Алтман, Сем (САД), извршен директор, OpenAI

Azoulai, Audrei (ИНТ), генерален директор на УНЕСКО

Бејкер, Џејмс Х. (САД), директор, Канцеларија за нето проценка, Канцеларија на секретарот за одбрана

Баросо, Жозе Мануел (ПОР), претседател, Goldman Sachs International LLC

Беурден, Бен ван (ХОЛ), извршен директор, Shell plc

Бурла, Алберт (САД), претседател и извршен директор на Pfizer Inc.

Брнс, Вилијам Џ. (САД), директор на ЦИА

Кембел, Курт (САД), координатор на Белата куќа за Индо-Пацификот, NSC

Чабра, Тарун (САД), виш директор за технологија и национална безбедност, Совет за национална безбедност

Донохое, Пашал (ИРС), министер за финансии; претседател на Еврогрупата

Дадли, Вилијам С. (САД), виш научен соработник на Универзитетот Принстон

Истерли, Џен (САД), директор на Агенцијата за сајбер безбедност и инфраструктурна безбедност

Економија, Елизабет (САД), виш советник за Кина, Министерство за трговија

Еми, Бернард (ФРА), генерален директор, Министерство за вооружени сили

Ердоган, Емре (ТУР), професор по политички науки на Универзитетот Билги во Истанбул

Флеминг, Џереми (ВБ), директор на штабот за комуникации на британската влада

Фриленд, Кристиа (КАН), вицепремиер

Халберштад, Виктор (ХОЛ), копретседавач на состаноците на Билдерберг; Професор по економија на Универзитетот Лајден

Халенгрен, Лена (ШВЕ), министер за здравство и социјални работи

Хобсон, Мелоди (САД), ко-извршен директор и претседател на Ariel Investments LLC

Хоџис, Бен (САД), Катедра за стратешки студии Першинг, Центар за анализа на европската политика

Хоекстра, Вопке (ХОЛ), министер за надворешни работи

Хует, Жан Марк (ХОЛ), претседател, Хајнекен НВ

Џоши, Шашанк (ВБ), уредник за одбрана, Економист

Кисинџер, Хенри А. (САД), Претседател Кисинџер Асошиејт АД.

Кофман, Мајкл (САД), директор, програма за руски студии, Центар за поморска анализа

Костзева, Војчех (ПОЛ), претседател, Тркалезна маса за полскиот бизнис

Кравис, Мари-Жози (САД), копретседавач на состаноците на Билдерберг; Одделение, Музеј на модерна уметност

Лами, Дејвид (ВБ), државен секретар во сенка за надворешни работи, Комонвелт и развој, Дом на комуните

ЛеКун, Јан (САД), потпретседател и главен научник за вештачка интелигенција, Facebook, Inc.

Лео, Либија (ЧЕ), државен секретар, Федерално Министерство за надворешни работи

Лундштет, Мартин (ШВЕ), извршен директор и претседател на Volvo Group

Кукли, Tobias (CAN), извршен директор, Shopify

Марин, Сана (ФИН), премиер

Маркарова, Оксана (УКР), амбасадор на Украина во САД

Мишел, Чарлс (ИНТ), претседател на Европскиот совет

Минтон Беддос, Зани (ВБ), главен уредник, Економист

Мулен, Мајкл (САД), поранешен претседател на Здружениот штаб

Холандија, Х.М. Кралот (ХОЛ)

О’Лири, Мајкл (ИРС), извршен директор на групата, Rianair Group

Папалекопулос, Димитри (ГРЦ), Претседател на Цемент Групацијата ТИТАН

Пиеракакис, Киријакос (ГРЦ), министер за дигитално управување

Pouianne, Патрик (ФРА), претседател и извршен директор, TotalEnergies SE

Рахман, Гидеон (ВБ), главен коментатор за надворешни работи, Фајненшл Тајмс

Рајмондо, Џина М. (САД), секретар за трговија

Реиндерс, Дидие (ИНТ), европски комесар за правда

Руте, Марк (ХОЛ), премиер

Схинас, Маргаритис (ИНТ), потпретседател на Европската комисија

Шмит, Ерик Е. (САД), поранешен извршен директор и претседател на Google LLC

Скот, Кевин (САД), технички директор, корпорација Мајкрософт

Столтенберг, Јенс (ИНТ), генерален секретар на НАТО

Страетен, Тине Ван дер (BEL), министер за енергетика

Саливан, Џејк (САД), директор на Советот за национална безбедност

Телис, Ешли Џ. (САД), претседавач за стратешки прашања, фондацијата Карнеги

Тугендхат, Том (ГБР), пратеник; Претседател на Комисијата за надворешни работи, Долниот дом

Витренко, Јуриј (УКР), генерален директор на Нафтогас

Валандер, Селест (САД), помошник секретар за одбрана за меѓународна безбедност

Еве ја официјалната агенда:

Клучните теми за дискусија оваа година се:

 1. Геополитички престројувања
 2. Предизвиците на НАТО
 3. Кина
 4. Индо-пацифичка перестројка
 5. Кинеско-американски технички натпревар
 6. Русија
 7. Континуитет на власта и економијата
 8. Нарушување на глобалниот финансиски систем
 9. Дезинформации
 10. Енергетска безбедност и одржливост
 11. Здравје по пандемија
 12. Фрагментација на демократските општества
 13. Трговија и деглобализација
 14. Украина

Ниту еден голем западен медиум не известува за средбата, како што и самите можеме да се увериме преку Google News.

Најистакнатата личност на листата што повеќето Американци не би ја препознале е веројатно Ен Еплбаум, која ја организираше американската прокси војна во Украина во договор со режимот на Зеленски.

Одбрано друштво, зарем не?!

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

 • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
 • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
 • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
 • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!