zelenski dve opcii

МЕДВЕДЕВ: ПОСТОЈАТ ДВЕ ОПЦИИ ЗА ЗЕЛЕНСКИ – ВОЕН СУД ИЛИ ВРАЌАЊЕ НА АКТЕРСКАТА КАРИЕРА

Украинскиот лидер ќе биде изведен пред воен суд доколку не се врати на актерството, вели Дмитриј Медведев.

Украинскиот лидер Володимир Зеленски на крајот ќе има само две опции – да се соочи со воен суд или да се врати на својата актерска кариера, изјави поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев во интервју преку електронска пошта објавено во петокот.

„[Тоа ќе биде] или воен суд или враќање на споредните улоги во хумористичните шоуа“, и рече Медведев на руската новинарка Надана Фридрихсон, на прашањето за можните исходи за Зеленски.

Медведев, кој сега е заменик-шеф на рускиот Совет за национална безбедност, претходно го нарече Зеленски „неизбричен човек во зелена кошула“ и го спореди со Адолф Хитлер, откако украинскиот претседател ги повика западните земји да ги затворат своите граници за сите руски граѓани.

Пред да стане претседател на Украина, Зеленски беше комичар и актер. Од 2015 до 2019 година, тој играше професор по историја во средно училиште, кој неочекувано стана претседател на Украина во ТВ серијата „Слуга на народот“. По влегувањето во политиката, Зеленски својата партија ја нарече по ТВ емисија.

Русија испрати војници во Украина на 24 февруари, наведувајќи го неуспехот на Киев да ги спроведе договорите од Минск, кои имаат за цел да им дадат специјален статус на регионите Доњецк и Луганск во рамките на украинската држава. Протоколите, со посредство на Германија и Франција, првпат беа потпишани во 2014 година. Поранешниот украински претседател Петро Порошенко оттогаш призна дека главната цел на Киев била да го искористи прекинот на огнот за да купи време и да „создаде моќни вооружени сили“.

Во февруари 2022 година, Кремљ ги призна републиките во Донбас како независни држави и побара Украина да биде официјално прогласена за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на ниту еден западен воен блок. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!