predavanje azov

МЕЈНСТРИМ МЕДИУМИТЕ ГО ПРИКРИВААТ ПРЕДАВАЊЕТО НА УКРАИНСКИОТ АЗОВ ВО МАРИУПОЛ

264 украински војници, меѓу кои 53 тешко повредени, им се предадоа на руските сили во понеделникот по повеќемесечниот престој во фабриката за железо и челик Азовстал во Мариупол, Украина. Предавањето продолжи во вторникот и средата, а досега се предале 959 украински војници.

Меѓутоа, ако сте еден од милионите луѓе ширум светот кои ги користат само главните медиуми, веројатно би помислиле дека украинската армија доброволно се повлече од градот по „добро завршената работа“.

Медиумите како CNN, The Washington Post, The New York Times и неколку други го претставија предавањето како начин за украинските војници да ја „исполнат својата борбена мисија“ или „да ја завршат“ битката и да ја „евакуираат“ фабриката Азовстал.

Можеби глобалните медиуми едноставно го повторуваат она што го известуваат украинските власти, како што Асошиетед прес конкретно забележа: „Украина не го употреби зборот „предавање““.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го нарече предавањето „тежок ден“.

Во соопштението на Генералштабот на вооружените сили на Украина се пофалени војниците кои се предале, велејќи: „Бранителите на Мариупол се хероите на нашето време. Тие засекогаш ќе останат во историјата. Ова ги вклучува специјалната единица „Азов“, 12-та бригада на Националната гарда на Украина, 36-та одделна бригада на маринци, граничната стража, полицијата, доброволците, територијалната одбрана на Мариупол “.

Единицата Азов е специјална бригада на украинската армија поврзана со масовното неонацистичко движење популарно меѓу многу националисти во земјата.

Интересно е што на логото на баталјонот Азов е ознаката Sonnenrad, што е нацистички симбол што го користат и убиецот од Бафало и убиецот од Крајстчерч.

Заменик постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации, Дмитриј Полјански, се пошегува дека не знаел дека има толку многу начини на англиски да се пренесе пораката дека нацистите се предале на Азов.

На интернет е објавено видео кое докажува дека украинските војници навистина се предале и дека биле однесени на територијата под руска контрола.

Новинарот Патрик Ланкастер во вторникот ја објави веста за битката за Мариупол.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!