МИЛИЈАРДИ ЗА УКРАИНА ДОДЕКА АМЕРИКА СЕ РАСПАЃА

МИЛИЈАРДИ ЗА УКРАИНА ДОДЕКА АМЕРИКА СЕ РАСПАЃА

Пишува: Ron Paul

Има видео клип што се шири наоколу на кој се гледа како претседателот Бајден зборува на неодамнешниот самит на НАТО за седумте милијарди долари што американската влада – во тоа време – и ги обезбеди на Украина. Во прилог на тоа е уште еден клип што ја прикажува ужасната состојба на неколку големи градови во САД, вклучително и во Пенсилванија, Калифорнија и Охајо. Видеото од американските градови е шокантно: бескрајни пејзажи на нечистотија, ѓубре, бездомништво, отворени пожари на улица, зомби зависници од дрога. Не изгледа како Америка која повеќето од нас ја паметат.

Гледањето на Бајден како се фали дека испратил милијарди долари на корумпирани лидери во странство, а американските градови изгледаат како бомбардиран Ирак или Либија, накратко е надворешната политика на САД. Елитите од Вашингтон му кажуваат на остатокот од Америка дека мора да „промовираат демократија“ во некоја далечна земја. Секој што се спротивставува се смета дека е во сојуз со назначениот непријател на денот. Некогаш беше Садам, па Асад и Гадафи. Сега тоа е Путин. Играта е иста, само имињата се менуваат.

Она што ретко се прашува, е што е во овој договор за оние Американци кои страдаат да плаќаат за нашата интервенционистичка надворешна политика. Дали навистина мислат дека работникот Американец во Охајо или Пенсилванија е подобро или побезбеден затоа што ние наводно ги штитиме границите на Украина? Мислам дека повеќето Американци би се запрашале зошто не се мачат да ги заштитат нашите сопствени граници.

Пријавени 200.000 илегалци ја преминале границата во САД само во јули. Можете да верувате дека тие брзо учат за бесплатните пари што им ги дава американската влада за илегалците. Веројатно ќе добијат и гласачка книшка.

Минатиот петок Пентагон објави дека уште 775 милиони долари ќе бидат испратени во Украина. Како што објави Antiwar.com, тоа беше осумнаесеттиот пакет оружје за Украина во последните шест месеци. Имало ли некогаш поидиотска интервенција на САД во историјата?

Поддржувачите на оваа прокси војна можеби слават поголема помош за Украина, но реалноста е дека тоа на никој начин не е помош за Украина. Системот не функционира така. Тоа се пари создадени од воздух од ФЕД и присвоени од Конгресот за да се потрошат за поткрепување на политички поврзаниот воено-индустриски комплекс. Тоа е голем чек напишан од средна Америка до богатите луѓе кои ги водат Рејтеон и Локхид Мартин. Американците гледаат како нивниот буџет се растегнува до крај, додека дебелите мачори на Beltway ги олабавуваат ремените за да продолжат да уживаат во пријатеното возење во возот и правењето пари без нималку труд.

Блумберг претходно ова лето објави дека инфлацијата го чини просечното американско домаќинство повеќе од 5.200 долари оваа година. Инфлацијата е данок за средната класа и сиромашните Американци. Богатите – како оние што ги водат Рејтеон и Локхид Мартин – секогаш прво ги добиваат новите пари, пред да се зголемат цените. Останатите гледаме како доларот купува се помалку и помалку.

Додека Вашингтон се фали поради борбата против Русија во Украина, остатокот од Америка се чувствува како да стануваме Зимбабве. Колку време додека не се потребни трилиони долари за векна леб? Ќе има ли трчање со колички?

Има излез. Тоа се нарекува „неинтервенционизам“. Војната во Украина беше предизвикана од промената на режимот на САД во 2014 година и нео-конзервативното инсистирање Украина да влезе во НАТО. Стејт департментот и ЦИА сметаа дека е голема победа соборувањето на избраната влада, но во меѓувреме ние останатите ја плаќаме сметката. Не НАТО и ниту еден долар повеќе за Украина!

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!