МИЛИОНИ ГЕРМАНЦИ НЕМА ДА МОЖАТ ДА ПЛАТАТ ЗА ГРЕЕЊЕ - СИНДИКАТ

МИЛИОНИ ГЕРМАНЦИ НЕМА ДА МОЖАТ ДА ПЛАТАТ ЗА ГРЕЕЊЕ – СИНДИКАТ

Праговите на приходите треба да се променат за повеќе луѓе да се квалификуваат за бенефиции за домување, велат од германскиот синдикат на станари.

Најмалку една третина од Германците со ниски примања можеби нема да можат да плаќаат повисоки сметки за енергија, предупреди Германското здружение на станари (DMB), повикувајќи ја владата да направи промени во програмите за домување.

„Тоа е пекол за многу луѓе“, рече Лукас Зибенкотен, шеф на DMB, за весникот Der Tagesspiegel во неделата. „Овде зборуваме за милиони“.

Зибенкотен ја повика владата да дозволи повеќе луѓе да бараат станбени бенефиции во пресрет на зголемените цени на енергијата. „Исто така, станарите мора да бидат заштитени од раскинување на договорите ако не можат да направат зголемени авансни плаќања“, рече тој.

Забелешките дојдоа откако Клаус Милер, шефот на Федералната мрежна агенција, германски регулатор за гас, предупреди дека потрошувачите треба да штедат најмалку 20% од гасот за да избегнат недостиг во текот на зимата.

„Во сите други сценарија, или се соочуваме со закана од недостиг на гас уште во декември, или имаме недостиг на ниско ниво на крајот на претстојната грејна сезона“,  рече Мулер, опишувајќи ги сегашните цени на гасот како „астрономски високи“.

Високата инфлација и зголемените трошоци за енергија во Германија се влошени поради стравувањата дека Русија може целосно да го прекине снабдувањето со природен гас во земјата. Германија и другите земји на ЕУ воведоа опсежни санкции кон Москва како одговор на нејзината воена кампања во Украина и открија план за постепено укинување на рускиот гас.

Сепак, германската влада постојано предупредува дека моменталниот прекин на испораките од Москва тешко ќе и наштети на економијата, ќе ја зголеми невработеноста и ќе го намали животниот стандард.

Руската гасна компанија „Газпром“ го намали протокот кон Германија преку гасоводот „Северен тек 1“ од Балтичкото Море, а потоа целосно ја прекина испораката на 10 дена минатиот месец поради работи за одржување.

Според Гаспром, процесот на рутинско одржување бил нарушен поради задржувањето на поправената турбина во Канада, која Отава првично одбила да ја врати во Германија поради санкциите.

Берлин објави план за заштеда на гас кон крајот на минатиот месец, кој вклучува зголемување на резервите во капацитетите за складирање гас и користење на повеќе електрани на јаглен.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!