vakcini holandija

МИЛИОНИ BAKЦИНИ ЗА KOBИД-19 ЌЕ БИДАТ ФРЛЕНИ ВО ХОЛАНДИЈА

Холандија има проблем со огромен вишок на несакани вaкцини за KOBИД-19. Оваа недела истекува рокот за 3,5 милиони дози, од кои приближно половина ќе завршат во ѓубре, пренесува АД.

По тестирањето на вaкцините против KOBИД-19 во 2020 година, трката сега се сврте кон наоѓање место за донирање огромен вишок пред да истече нивниот рок на употреба. Сепак, западните земји се борат да најдат места кои сè уште сакаат вaкцини, бидејќи повеќето други земји веќе успеаја да добијат свои.

Вaкцините за KOBИД-19 имаат рок на траење од само девет месеци. По лобирањето преку локалните амбасади, Холандија може да донира 1,7 милиони дози на Никарагва и Виетнам. Останатите 1,8 милиони дози најверојатно ќе бидат уништени.

„Ова сега се однесува на вакцините „АстрaЗенекa“, кои претежно истекуваат на крајот на мај, а во помала мера на крајот на јуни“, потврди за АД портпаролот на Министерството за јавно здравје.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!