МОСКВА: АМЕРИКА ПЛАНИРА ДА ЈА ОБВИНИ РУСИЈА ЗА УПОТРЕБА НА НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ ВО УКРАИНА

МОСКВА: АМЕРИКА ПЛАНИРА ДА ЈА ОБВИНИ РУСИЈА ЗА УПОТРЕБА НА НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ ВО УКРАИНА

Министерството има информации за подготовка од страна на САД на провокации со цел да се обвинат руските вооружени сили за употреба на хемиско, биолошко или тактичко нуклеарно оружје, известува амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија.

Планирано е да се користат три сценарија за обвинување на Руската Федерација:

Првото – „инциденција под лажно знаме“, најверојатно.

Второто – „најтајната употреба на оружје за масовно уништување во мали количини“ за да се потисне волјата и способноста за отпор во рамките на решавање на одредена оперативна задача.

Третото – најмалку веројатното сценарио, „очигледна употреба на оружје за масовно уништување на бојното поле“ во случај конвенционалното оружје да не успее, најверојатно во борбена зона.

Мислењето на Марија Захарова:

Податоците објавени од Министерството за одбрана на Русиjа јасно докажуваат дека Вашингтон, во тесна координација со партнерите во НАТО, преминал во последната фаза на разработување провокации во Украина, што треба да ја убеди светската заедница во „руската употреба на хемиски борбени агенси и биолошки агенси“.

Причината е јасна: на светот му се откриени шокантните детали за нелегалната соработка меѓу САД и актуелната украинска администрација во областа на создавањето бактериолошко оружје. А разбирањето за неизбежноста од откривање на нивните криминални активности беше толку очигледно што Вашингтон почна да се подготвува однапред.

Кога беа презентирани доказите, Американците не можеа да продолжат да негираат, а Викторија Нуланд под заклетва го потврди присуството на американски биолаборатории во Украина на сослушувањето во Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат на американскиот Конгрес. Сега Вашингтон одлучи да ја прекине агендата и почна да се подготвува за страшна акција, чии жртви можат да бидат и руски воен персонал и цивилното население на Украина.

Подготовката на провокации влезе во активна фаза на крајот на март. Потоа беа вклучени различни ресурси. Покрај нејавното внатрешно проучување на акцијата, Белата куќа почна да подготвува јавно мислење. Магазинот „Foreign Affairs“ објави статиjа за способностите на Русија во биолошкото и хемиското оружје под наслов „Подготовка за незамисливото во Украина“. Што е логично – веднаш по изјавите на Џо Бајден за неизбежната реакција на САД на руската употреба на биооружје.

Дополнително, беа пронајдени организации на изведувачи (и, се разбира, контролирани од Запад) кои ќе треба да ги истражат околностите за употреба на оружје. Ќе именувам две: Меѓународната техничка работна група за хемиска форензика (Chemical Forensics International Technical Working Group) која се покажа за време на провокациите во Сирија и холандската организација за применети научни истражувања (TNO – Nederlandse Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek) специјализирана за отрови од типот Новичок. Во минатото и двете структури ја докажаа својата сигурност и трудољубивост во справувањето со американските мајстори.

Американците работат и со меѓународни организации: особено тесно со Црвениот крст и ОЗХО. Како дел од второто, тие очекуваат да се повлече „сириското сценарио“ со последователно исклучување на Русија од Организацијата.

Секако, обработката на експерти се врши „со широк опсег на дистрибуција“. Овде клучните позиции ги имаат Фондацијата Џејмстаун (Jamestown Foundation), блиску до Белата куќа и Пентагон, и североисточниот универзитет во Бостон.

Американците и нивните партнери во Европа целосно го игнорираат фактот дека Русија воопшто нема хемиско оружје околу пет години – од 27 септември 2017 година – ова е потврдено од ОЗХО. Со помош на специјалисти од НАТО, Украинците планираат прилично грубо да го израмнат овој пропуст во американските планови – како што лошите иследници поставуваат оружје со отпечатоци на невин човек, така Вашингтон и Киев ќе „посадат“ оружје на локацијата на Руските вооружени сили во Украина.

Очигледно овој обид се случил завчера, кога од украинско беспилотно летало врз позицијата на руските војници бил фрлен контејнер со ампули. Беше планирано кога ќе бидат уништени да се случи хемиска реакција која ќе предизвика експлозија и пожар со ослободување на отровни материи кои не беа вклучени во конвенциските списоци. Постојат докази дека Украина купила уште околу 50 дронови кои можат да испрскаат хемиско и биолошко оружје во воздухот.

Сето ова е повеќе од сериозно. Јасно е дека првичниот план на САД беше да се изврши економски притисок врз Русија целосно да ги преиспита нејзините легитимни безбедносни интереси. Не успеа. Сега државите преминуваат на употреба на ОМУ, всушност – на игри зад „црвената линија“. Ако тоа се случи, жртвите ќе бидат непроценливи.

И секој од нив е на совеста на американските стратези во канцелариите на Белата куќа, Стејт департментот и Пентагон, и на совеста, ако нешто остана од тоа, на нивните киевски марионети.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!