voeni zlostorstva moskva

МОСКВА: ТВРДЕЊАТА НА КИЕВ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА СЕ ЛАГА

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги отфрли тврдењата на Украина дека руските војници извршиле воени злосторства во делови од регионот Харков, кои неодамна ги презеде Киев.

Говорејќи пред новинарите во понеделникот, Песков рече: „Истото сценарио како и во Буча. Сè оди според едно сценарио. Тоа е лага, рече тој, ветувајќи дека Москва ќе ја брани вистината.

Во интервју за Ројтерс во петокот, украинскиот претседател Володимир Зеленски ги спореди сцените на кои беа сведоци на украинските војници во регионот Харков со „многу полоши отколку во Буча“.

Украинските власти, како и западните влади и групите за човекови права, ги обвинија руските сили за воени злосторства во градот Буча во близина на Киев на почетокот на април – нешто што Москва силно го негираше.

Зеленски рече дека има повеќе од 450 убиени во масовните гробници во градот Изум, кој беше вратен од украинската армија претходно овој месец.

Тој понатаму тврдеше дека „има други, посебни погребувања на многу луѓе. Мачени луѓе. Цели семејства на одредени територии. ”

На прашањето дали Киев може да го докаже своето тврдење за воени злосторства извршени од руските сили, Зеленски рече: „Постојат некои докази и се прават проценки, украински и меѓународни“. ”

Исто така во петокот, Олег Синегубов, гувернерот на Харковската област, им изјави на новинарите дека на некои од телата ексхумирани во Изум им биле врзани рацете.

Подоцна истиот ден, американскиот државен секретар Антони Блинкен на брифингот им изјави на новинарите дека масовната гробница откриена во североисточна Украина е „дел, ужасно, од континуитет и тековна приказна“. ”

Американскиот дипломат, исто така, ја нагласи потребата Украина и нејзините партнери да „изградат докази и да ги документираат злосторствата што се извршени“, бидејќи „во многу случаи, тие претставуваат воени злосторства“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!