МОСКВА ВОВЕДУВА KOBИД АМНЕСТИЈА! СЕ УКИНУВА ПЛАЌАЊЕТО НА КАЗНИТЕ ИЗРЕЧЕНИ ЗА ВРЕМЕ НА KOPOНА ХИСТЕРИЈАТА!

МОСКВА ВОВЕДУВА KOBИД АМНЕСТИЈА! СЕ УКИНУВА ПЛАЌАЊЕТО НА КАЗНИТЕ ИЗРЕЧЕНИ ЗА ВРЕМЕ НА KOPOНА ХИСТЕРИЈАТА!

Московските власти ќе престанат да бараат исплата на неплатени казни за прекршување на ограничувањата за кoронавируcот, изјави градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин.

„Паричните казни за прекршување на сите кoвид ограничувања, освен за непочитување на режимот на изолација дома за време на периодот на инфекција со кoронавируc, наметнати од извршната власт во Москва и нејзините подредени институции, подлежат на компензација“, се вели во соопштението на градоначалникот.

Според Собјанин, амнестијата ќе стапи на сила на 1 јуни.

Обемот на владината програма се проценува на 13,6 милијарди рубљи (приближно 230 милиони евра), што во услови на притисок од санкции ќе биде значајна поддршка за компаниите и Московјаните.
Од почетокот на пaндемијата, во руската престолнина се откриени 2.768.577 случаи на кoвид 19, оздравени се 2.577.664 луѓе, а починале 43.641. Вчера во Москва беа откриени 229 нови случаи на кoронавируc.

Да потсетиме, многу западни земји воведоа нови санкции кон Москва откако Русија започна специјална операција во Украина.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!