МОСТОТ ПЕЉЕШАЦ ВО ХРВАТСКА ИЗГРАДЕН ОД КИНЕЗИТЕ Е ОТВОРЕН ЗА СООБРАЌАЈ - СИМБОЛ НА ПОБЛИСКИ ВРСКИ

МОСТОТ ПЕЉЕШАЦ ВО ХРВАТСКА ИЗГРАДЕН ОД КИНЕЗИТЕ Е ОТВОРЕН ЗА СООБРАЌАЈ – СИМБОЛ НА ПОБЛИСКИ ВРСКИ

Мостот Пељешац, изграден од кинески конзорциум предводен од China Road и Bridge Corporation, преку заливот Мали Стон во Јадранското Море во јужна Хрватска, што го поврзува копното на земјата со полуостровот Пељешац, официјално е отворен за сообраќај во вторникот, со што на локалното население драстично му се олеснува начинот на патување. Завршувањето на проектот е симбол на поблиски врски меѓу Кина и Хрватска.

Зборувајќи преку видео врска на маргините на церемонија на отворањето во вторникот, кинескиот премиер Ли Кечијанг рече дека проектот е извонредно достигнување и го продолжува пријателството меѓу Кина и Хрватска, објави во средата новинската агенција Ксинхуа.

Ли се присети на времето кога тој, заедно со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, го притиснаа копчето за стартување кај машиновозачот на главниот столб на мостот пред три години, се вели во извештајот.

Иако изградбата на мостот оттогаш издржа повеќе тестови, како што се ветер, дожд, епидемии и земјотреси, истата ги надмина тешкотиите, напредуваше според распоредот и мостот конечно беше отворен за сообраќај, рече Ли.

Завршувањето на мостот во голема мера го скрати времето на патување меѓу северна и јужна Хрватска, што го олеснува патувањето на локалното население, а истовремено потенцијално ќе го поттикне економскиот развој и трговијата, објавија медиумите.

Кинескиот конзорциум ја доби понудата во 2018 година и ја започна изградбата на мостот што минува преку морето.

Како најголем проект за изградба на транспортна инфраструктура од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Кина и Хрватска, мостот Пељешац, долг 2.440 метри и широк 22,5 метри, исто така е проект-модел за Кина, Хрватска и ЕУ за спроведување на трипартитна соработка.

Годинава се навршуваат 30 години од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Кина и Хрватска и инаугурацијата на мостот изграден од кинеска компанија додаде нов белег на пријателството меѓу двете земји и народи.

Мостот, исто така, го означува првиот пат кинеска компанија да победи на понудата за проект финансиран од ЕУ. Ова е и најголемиот поединечен проект преземен од кинеска компанија финансирана од ЕУ, објавија медиумите.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!