НАГРАДА ЗА ФАШИЗМОТ ВО ШАНГАЈ: КИНА ИЗГЛАСАНА ВО ИЗВРШНИОТ ОДБОР НА СЗО

НАГРАДА ЗА ФАШИЗМОТ ВО ШАНГАЈ: КИНА ИЗГЛАСАНА ВО ИЗВРШНИОТ ОДБОР НА СЗО

Кина беше избрана во Извршниот одбор на Светската здравствена организација без приговори од ниту една демократска земја, и покрај големите обиди за прикривање на eпидемијата на кoронавируc и бруталните мерки за затворање што се воведени во оваа земја.

Беше забележано и дека „ниту една демократија не кажа дека се противи“.

Новинарот на „Спектатор“ Рос Кларк коментира дека СЗО е „полна со мали земји, од кои многу имаат лоши досиеја за човекови права и кои нема да се осмелат да ја предизвикаат Кина или кои нема да имаат политичко влијание да го сторат тоа“.

Да потсетиме, шефот на истрагата на Светската здравствена организација за потеклото на KOBИД 19 призна дека Кина во основа му наредила на неговиот тим што да напише во својот извештај и им дозволила да ја споменат теоријата за лабораториски протекување, но само под услов да не продолжат со таа приказна.

Покрај тоа, Кина одби да соработува со обновената истрага на CЗО, наведувајќи дека секој обид да се тестира теоријата за протекување е „против науката“ и тврдејќи, спротивно на американските разузнавачки служби и заклучоците на CЗО, кои потенцираа дека лабораториските работници биле хоспитализирани со KOBИД во есента 2020 година.

Кинеската Академија на науките, исто така, ја номинираше био-лабораторијата Вухан за наградата за извонредни научни достигнувања за нејзината работа на кoронавируcот.

Џејми Мецл, водечки советник на самата Светска здравствена организација, рече дека Кина започнала „масовно прикривање“ на пaндемијата на коронавируc.

Мецл, исто така, истакна дека Светската здравствена организација „нема мандат да има свои способности за надзор“, и дека Кина затоа лесно го одби нападот во првите денови од избувнувањето, кога CЗО побара некои одговори.

Да и се даде на Кина место во Извршниот одбор на CЗО е исто како да се стави Северна Кореја на чело на Конференцијата на ОН за разоружување…

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!