НАСЛЕДСТВОТО НА ТЕДРОС! ВО ЕТИОПИЈА ВО ЈУНИ СЕ УБИЕНИ 340 ЛУЃЕ, А ОД KOBИД ПОЧИНАЛЕ САМО 10 И ПОКРАЈ НАЈНИСКАТА СТАПКА НА BAKЦИHAЦИЈА

НАСЛЕДСТВОТО НА ТЕДРОС! ВО ЕТИОПИЈА ВО ЈУНИ СЕ УБИЕНИ 340 ЛУЃЕ, А ОД KOBИД ПОЧИНАЛЕ САМО 10 И ПОКРАЈ НАЈНИСКАТА СТАПКА НА BAKЦИHAЦИЈА

Во јуни, Етиопија забележала насилна смрт на 340 луѓе, додека според статистичките податоци, само 10 лица починале од корoнавируcот во оваа земја.

Земјата во која се пролева крв со децении, за што во голем дел е одговорен и шефот на CЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус кој во еден момент и самиот беше обвинет за воени злосторства, и покрај најниската можна стапка на вaкцинација, не бележи нови „скокови“ во бројот на луѓе кои страдаат од KOBИД- но бележи скокови на бројот на загинати во граѓанскиот конфликт за кој е одговорен и шефот на CЗО.

Според „Џерусалим пост“, во јуни во Етиопија биле убиени околу 340 луѓе, изјави во четвртокот портпаролката на премиерот. Сите напади се случија во западниот дел на регионот Оромија претходно овој месец.

Владата на оваа африканска земја за овие напади ја обвинува милицијата која претходно била сојузник на една опозициска партија.

Оромија, домот на најголемата етничка група во Етиопија, доживеа години на немири, вкоренети во поплаките за политичка маргинализација и запоставување од страна на централната влада, со голем број етнички напади коишто загинаа во јуни.

На 18 јуни, вооружени напаѓачи убиле најмалку 200 луѓе во округот Гимби во зоната Западна Волега, според двајца локални сведоци кои помогнале во закопувањето на телата.

Инаку, земјата со речиси 118 милиони жители и стапка на вaкцинација само нешто над 20% не бележи речиси ниеден смртен случај од корoнавируcот во последно време, факт кој нема никогаш да го прочитате, нити некогаш видите на некое друго место…

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!