НЕЗГОДНАТА ВИСТИНА ЗА ШУМСКИТЕ ПОЖАРИ ВО ФРАНЦИЈА

НЕЗГОДНАТА ВИСТИНА ЗА ШУМСКИТЕ ПОЖАРИ ВО ФРАНЦИЈА

Политичарите очајно се обидуваат да ги обвинат климатските промени

Минатиот месец, премиерката на Франција, Елизабет Борн, го посети југозападниот дел на земјата за да им даде поддршка на пожарникарите кои се справува со серија големи шумски пожари. Исто така, тоа беше добра прилика да отвори тема блиска за неа. „Повеќе од кога било“, предупреди таа, „мора да продолжиме да се бориме против климатските промени и да се прилагодуваме“. Нов план за прилагодување кон климатските промени ќе биде ставен на консултации на почетокот на есента. Борн не е сама што ги поврзува шумските пожари што опустошија голем дел од Франција ова лето со климатските промени. Весниците како Либерасион исто така ги поврзаа двете работи. Минатата недела весникот објави напис во кој се повикува на Светската метеоролошка организација на Обединетите нации. Според генералниот секретар на организацијата, Петри Таалас, „дури и ако емисиите на јаглерод диоксид се ниски, глобалното затоплување се предвидува да предизвика зголемување на шумските пожари“.

Меѓутоа, проблемот со оваа теорија – се фактите. Од Бордо до Бретања до Ардече, истрагите брзо заклучија дека поголемиот дел од пожарите немаат никаква врска со климатските промени. Во 15-те департмани кои го опфаќаат медитеранскиот регион на Франција, летово имаше 36 пожари кои уништија повеќе од десет хектари шума: 26 беа предизвикани од човечки фактор, а од нив дури 17 беа намерно подметнати.

Ерик Брокарди, портпаролот на Националната федерација на пожарникари, изјави за списанието Маријана дека 90 отсто од пожарите во Франција се од човечко потекло, во споредба со 60 отсто во Северна Америка, каде што пожарите предизвикани од молњи се повеќе застапени во статистиката. Уапсени се многу од подметнувачите или пироманите (палењето е криминално дело, а пироманијата психолошко нарушување) одговорни за шумските пожари во Франција летово. Двајца се пожарникари; друг е 19-годишен резервист кој е обвинет за подметнување 31 пожар помеѓу 29 јули и 21 август оваа година во регионот Жиронд. Другиот, исто така пожарникар, е обвинет за подметнување на неколку пожари во текот на неколку години, во Херо, вклучително и осум ова лето. 37-годишникот ги признал своите злосторства и вели дека тоа го направил поради „возбудата од интервенциите“. Тој, исто така, призна дека уживал во признанието од заедницата дека е храбар пожарникар кој се бори со пожарите.

Но, овие факти не беа широко објавени, а во случајот со Борн и другите политичари, овие вести едноставно беа игнорирани. Според нив, климатските промени се поголемиот пироман. Повремено овој наратив е оспоруван од списанија како Маријана или политичари како Луис Алиот. Градоначалникот на Перпињан, изненади во едно ТВ интервју минатата недела кога го припиша најголемиот дел од шумските пожари во летото на „човечката глупост“. Новинарот беше очигледно изненаден.

Алиот се држеше до својот став. Не, рече тој, тој не е негатор на климатските промени, но ниту е хистеричен за климатските промени; само ги кажува фактите. Тој тогаш рече дека негова преокупација оваа зима нема да бидат климатските промени, туку зголемениот број луѓе во Перпињан кои се борат со зголемените трошоци за енергија и храна.

Оваа вознемиреност меѓу најобесправените во општеството беше изразена пред четири години кога движењето на жолтите елеци беше лансирано во Франција. Вообичаениот рефрен што се слушаше меѓу демонстрантите беше: „Макрон е загрижен за крајот на светот, ние сме загрижени за крајот на неделата“. Кога Емануел Макрон ја назначи Борн за негов премиер во мај, неговите упатства беа да дејствува „побрзо и посилно“ во спроведувањето на француската еколошка транзициска политика, а таа има намера да го стори токму тоа во наредните месеци.

И тоа не е доволно брзо, плачат еколозите, кои укажуваат на избувнувањето на повеќе шумски пожари оваа недела во департманите Жиронд и Шарант како дополнителен доказ за кризата со климатските промени. Незгодната вистина, сепак, е дека и во двата случаи истражителите веруваат дека пожарите биле намерно подметнати.

Извор: https://www.spectator.co.uk/article/the-inconvenient-truth-about-france-s-forest-fires

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!