tenkovi vo ukraina

НИШТО ОД ГЕРМАНСКИТЕ ТЕНКОВИ ВО УКРАИНА: МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА ИЗЈАВИ: ЈА ДОСТИГНАВМЕ ГРАНИЦАТА ЗА ДАВАЊЕ НА ОРУЖЈЕ

Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт ги отфрли барањата за снабдување на Киев со главните борбени тенкови Леопард 2 за време на главниот говор на настанот на Германското друштво за надворешни односи во понеделникот.

Министерката истакна дека ниту една друга земја досега не го снабдувала Киев со пешадиски борбени возила или главни борбени тенкови од западно производство и инсистираше на тоа дека Германија „нема да преземе таква акција еднострано“, како што е цитирано од Ројтерс.

Нејзините коментари дојдоа откако шефот на германскиот комитет за одбрана, Мари-Агнес Штрак-Цимерман, инсистираше на тоа дека Берлин има обврска да помогне во зачувувањето на демократијата во Украина.

„Германија мора веднаш да ја одигра својата улога во успесите на Украина и да обезбеди заштитени возила – пешадиско борбено возило Мардер и главниот борбен тенк Леопард 2“, изјави таа за новинската агенција ДПА во неделата.

Ламбрехт претходно изјави дека германската воена помош за Украина ја достигнала својата граница и дека Берлин сега ќе бара други начини за поддршка на силите на Киев.

„Ние ќе продолжиме да ја поддржуваме Украина и предадовме неверојатна сума од резервите на Бундесверот. Но, во овој момент јас велам сосема јасно дека ја достигнавме границата“, изјави Ламбрехт пред германскиот парламент минатата недела.

Таа истакна дека Германија повеќе не може да го дава оружјето ако сака да ја задржи способноста да се брани. Министерот додаде дека има и други начини на кои Берлин може да и помогне на Украина, имено со користење на таканаречената циркуларна размена, преку која Германија на другите земји од ЕУ им дава ново оружје во замена за старото, кое потоа се испраќа во Украина. Ламбрехт рече дека Германија веќе постигнала напредок во овој поглед, склучувајќи таква размена со Чешка и Словачка.

Германија го снабдува Киев со различно оружје од почетокот на конфликтот во Украина во февруари. Берлин ја снабдува Украина со противвоздушни ракетни системи „Стингер“, самоодни хаубици „Панцерхаубице 2000“, противвоздушни пушки „Гепард“ и друго оружје.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!