НОРВЕШКИ УНИВЕРЗИТЕТСКИ ПРОФЕСОР: КАКО ШТО СЕ ВРТИ ПЛИМАТА ВО УКРАИНА, ДАЛИ САД СЕ ПОДГОТВУВААТ ДА ГО ФРЛАТ ЗЕЛЕНСКИ ПОД АВТОБУС?

НОРВЕШКИ УНИВЕРЗИТЕТСКИ ПРОФЕСОР: КАКО ШТО СЕ ВРТИ ПЛИМАТА ВО УКРАИНА, ДАЛИ САД СЕ ПОДГОТВУВААТ ДА ГО ФРЛАТ ЗЕЛЕНСКИ ПОД АВТОБУС?

Со ситнењето на одбраната на Киев, наративот околу лидерот на земјата одеднаш се промени во западните медиуми

Од Глен Дизен (Glenn Diesen), професор на Универзитетот во Југоисточна Норвешка и уредник во списанието „Русија во глобалните односи“. Следете го на Твитер @glenndiesen.

Во знак на поддршка, САД го заштитија украинскиот претседател Владимир Зеленски од какви било критики, откако Русија ја нападна Украина во февруари. Како што станува очигледно дека војната е изгубена, некој ќе мора да го преземе падот, а се чини дека Вашингтон се подготвува да го фрли лидерот во Киев кај волците.

Почетокот на крајот

Прокси војната на САД против Русија беше корисна за Вашингтон сѐ додека постоеше ќор-сокак што ги исцрпуваше воените, економските и човечките ресурси на Москва, дури и се закануваше да ја спушти Русија од рангот на голема сила. На пример, конгресменот Ден Креншо (Dan Crenshaw) ја оправда својата поддршка за процесот со тврдењето дека инвестирањето во уништување на војската на нашиот противник без губење на ниту една американска војска ме погодува како добра идеја“.

По повеќе од пет месеци уништување на украинската војска, целата линија на фронтот пука. Со удирање низ силно зајакнатата одбрана во Марјинка, Пески, Авдеевка, се чини дека Москва ја запечати судбината на Донбас. Како што борбите се движат надвор од многу населените индустриски области кон поотворен пејзаж, територијалниот напредок на Русија најверојатно ќе се интензивира. Понатаму, санкциите имаа ужасен ефект врз Западот, предизвикувајќи политичка криза.

Во меѓувреме, во Источна Азија се појави нова безбедносна криза која повеќе го заслужува фокусот и ресурсите на САД. САД и Обединетото Кралство изградија наратив за победа кога го убедија Зеленски да ги напушти мировните преговори со Русија во март, но сега Вашингтон треба да го прилагоди наративот за претстојната загуба на Киев.

Поставување на сцената за крајот на Зеленски?

До неодамна, САД успешно го поддржуваа меѓународниот имиџ на Зеленски како некаква реинкарнација на Винстон Черчил. Вашингтон доминираше во информациската војна во која сложеноста на прокси борбата беше поедноставена со двојни слики на двајцата лидери. Зеленски и Путин беа успешно прикажани како доблесен демократ наспроти злобен диктатор, победнички Давид наспроти Голијат кој промашува. Претставувањето на конфликтите како борба меѓу доброто и злото е идеална стратегија за мобилизирање на јавната поддршка и за прикажување на недостатокот на компромис како морална позиција.

Меѓутоа, кога војната е изгубена и компромисот е неопходен, наративот мора да се смени. Претседателот Џо Бајден мора да ја брани својата слаба политичка позиција дома, а сојузниците мора да бидат уверени за американската решителност, така што треба да има некој пад кој ќе ја преземе вината за претстојната катастрофа. Додека Вашингтон ќе продолжи да испраќа повеќе оружје за да ја искрвари Русија, се чини дека истовремено се подготвува за пораз со тоа што повеќе не го штити Зеленски од критики.

Досега беше неверојатно тежок месец за Зеленски во западните медиуми, кои претходно ги криеја сите критики. Колумнистот на Њујорк Тајмс, Томас Фридман (Thomas Friedman), тесно поврзан со Белата куќа, објави дека „постои длабока недоверба меѓу Белата куќа и претседателот Володимир Зеленски од Украина – значително повеќе отколку што беше објавено“. Фридман, исто така, ја објасни зголемената загриженост на Вашингтон за украинската корупција и лошо управување, тема која од февруари беше осудена како руска пропаганда. Ова е истиот медиум што до неодамна ја повторуваше секоја реплика од Зеленски, вклучувајќи го и етикетирањето на масовното предавање во Мариупол како „евакуација“. Не повеќе.

Навидум, исто така, повеќе не е табу да се известува за внатрешните поделби во Украина како извор на неуспех. „Њујорк тајмс“ известува за непромислената чистка на Зеленски на војската и безбедносните служби, додека „Вашингтон пост“ го обвинува Зеленски за ставање на страна на градоначалниците и за централизирање на контролата врз сета помош за обновување „за да ги ослабне сите идни политички ривали“.

Скај њуз, многу антируска новинска агенција, исто така емитуваше сегмент со наслов „Зеленски „не е сè како што е прикажан“ од западните медиуми“. Водителот го обвини Зеленски за уривање на украинската демократија со преземање на контролата врз националните медиуми, забрана на политичките опозициски партии и апсење на опозицискиот лидер. Сè е точно, но претходно табу.

Понатаму, Амнести Интернешенел потоа извести дека Украина ги крши правилата за војна и меѓународното хуманитарно право со воспоставување воени позиции во многу населени станбени области, училишта и болници. Подоцна делумно се повлече по нападот на Твитер од про-киевски медиумски фигури, но остана на своите вкупни наоди.

National Review шпекулира дека Белата куќа тивко се дистанцира од Зеленски за да подготви наратив за објаснување на промената од бескомпромисна позиција кон прифаќање отстапки. Така, се предвидува дека наративот на Бајден ќе биде „Ние направивме сè што можевме за да им помогнеме на Украинците да се одбранат, но на крајот тие беа премногу неспособни, премногу корумпирани и премногу опфатени со внатрешни борби“. Таквото жртвено јагне ќе ги следи преседаните направени во Ирак и Авганистан, каде што несоодветноста и неумешноста на протекторатот беа обвинети за неуспехот.

Природата на прокси војните: Искористувањето на Зеленски и Украина

Вреди да се запамети дека, кон крајот на 2013 година, претходната влада во Киев го молеше Брисел да го замени договорот ЕУ-Украина со трилатерален договор ЕУ-Украина-Русија, бидејќи тогашниот претседател Виктор Јанукович призна дека принудувањето на Киев да избира меѓу Западот и Русија ќе ја подели земјата.

По одбивањето на Договорот за асоцијација со ЕУ, САД ја поддржаа промената на режимот во Киев за да се постави поусогласена влада. Вашингтон подоцна ја поддржа „антитерористичката операција“ против оние во источна Украина кои се спротивставија на новите власти во Киев. И откако новите украински власти ја загубија таа битка, Американците работеа на поткопување на мировните договори од Минск во следните седум години.

Приказната за Зеленски е исто така студија на случај во трагедијата на прокси конфликтите. Како цивил, Зеленски често се појавуваше на ТВ и страсно се расправаше против драконските закони кои се насочени кон рускиот јазик и култура, бидејќи тоа би ја фрагментирало Украина. Неговата претседателска кампања беше на сличен начин мировна платформа, ветувајќи дека ќе разговара со лидерите во Донбас и ќе бара мир со Русија. Украинскиот народ му даде огромен мандат за ова со тоа што го награди со 73% од гласовите во убедлива победа. Сепак, по притисокот од Вашингтон и заканите од националистите дека САД ги вооружиле и овластуваат, Зеленски ја смени целата своја позиција.

Прокси војната меѓу НАТО и Русија во Украина беше трагична грешка што донесе огромно страдање. Откако ја наведоа Украина во разурнувачки конфликт со Русија, САД сега бараат Зеленски да ја преземе вината.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!