НОВА КНИГА ОТКРИВА КАКО АМЕРИКАНСКАТА ТАЈНА СЛУЖБА СЕ ОБИДЕЛА ДА ГИ СПРЕЧИ ОТКРИТИЈАТА НА СНОУДЕН ЗА МАСОВНАТА ШПИОНАЖА

НОВА КНИГА ОТКРИВА КАКО АМЕРИКАНСКАТА ТАЈНА СЛУЖБА СЕ ОБИДЕЛА ДА ГИ СПРЕЧИ ОТКРИТИЈАТА НА СНОУДЕН ЗА МАСОВНАТА ШПИОНАЖА

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) лобираше кај британските колеги GCHQ да го спречи Гардијан да ги објави откритијата на Едвард Сноуден за нејзините програми за масовно следење во 2013 година, се вели во книга објавена во британски весник.

Во раните утрински часови на 6 јуни 2013 година, службеник на НСА му телефонирал на шефот на Националниот штаб за комуникации (GCHQ), Сер Иан Лобан, се тврди во книгата. Според нејзиниот автор, истражувачки новинар Ричард Карбеј, од Лобан било побарано да интервенира и да го спречи „Гардијан“ да ја објави приказната за Сноуден – која го откри постоењето на нелегалната програма за шпионирање на НСА за американската јавност.

Сепак, Лобан, наводно, сметал дека „предлогот да се охрабри весникот да го прошири написот заради НСА изгледа како чекор предалеку“ и дека „не е целта на него или на неговата влада да се занимаваат со прашањата на НСА“.

Подоцна истиот ден, Вашингтон пост и Гардијан ги објавија своите први приказни засновани на доверливи документи објавени од Сноуден. Раните написи детализираа како НСА користела строго доверена судска наредба за собирање телефонски податоци на милиони клиенти на Verizon, а подоцнежните стории открија дека агенцијата собирала податоци преку „задни врати“ во американските компании како Гугл и Фејсбук, и дека собирала телефонски повици и мејлови од граѓани на Германија, Бразил и десетици земји во Латинска Америка, Европа и Блискиот Исток.

Документите на Сноуден, исто така, открија дека тогашниот претседател Барак Обама наредил сајбер напади врз странски цели и дека неговата администрација ги прислушувала канцелариите на странските амбасади и влади, меѓу безброј други злодела.

Додека GCHQ првично имаше пристап до сè, тогашниот премиер на Обединетото Кралство Дејвид Камерон го предупреди Гардијан во октомври дека ќе користи правни механизми „или други подрастични мерки“ за да спречи објавување понатамошни протекувања на Сноуден. Предупредувањето дојде по серија стории што го обвинија GCHQ за ангажирање во истите широко распространети практики за собирање податоци и откри дека британската агенција соработувала со НСА за да шпионира странски државјани и влади, вклучително и оние на нејзините сојузници.

На 21 јуни, американското Министерство за правда ги разоткри обвиненијата за шпионажа против Сноуден, по што американскиот Стејт департмент му го одзеде пасошот. Два дена подоцна тој пристигна во Москва, каде што му беше понудено азил еден месец подоцна. Сноуден доби постојан престој во Русија во 2020 година.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!