НОВА ВСЕЛЕНСКА ВЕЛЕСИЛА - КИНЕСКАТА КОМЕРЦИЈАЛНА РАКЕТА CERES-1 Y3 ЛАНСИРА ТРИ САТЕЛИТИ ВО ОРБИТАТА НА ЗЕМЈАТА

НОВА ВСЕЛЕНСКА ВЕЛЕСИЛА – ЕВЕ КОЛКУ САТЕЛИТИ ЛАНСИРАШЕ КИНЕСКАТА КОМЕРЦИЈАЛНА РАКЕТА CERES-1 Y3 ВО ЕДНО ПОЛЕТУВАЊЕ

Кина во вторникот ја лансираше својата ракета-носач CERES-1 Y3 од центарот за лансирање на сателити Jiuquan во северозападна Кина.

Ракетата полетала во 12:11 часот. (Време во Пекинг) од местото на лансирање, испраќајќи три сателити во планираната орбита.

Два сателити ќе обезбедуваат комерцијални услуги за далечинско сензорирање, а третиот ќе се користи за верификација на технологијата за далечинско набљудување со повеќе режими на камерата за поларизација.

Развиена од пекингската компанија за висока технологија Galactic Energy, 20 метри долгата CERES-1 е ракета-носач со цврсто гориво од мали размери, способна да испраќа микро-сателити во орбитата.

Лансирањето беше трета мисија за серијата ракети ЦЕРЕС-1. (Фотографии од Wang Jiangbo/Xinhua)

Кина сериозно се доближува, па и во некои елементи веќе ги престигнува традиционалните освојувачи на вселената, САД и Русија, по своите последни и се побројни мисии во и надвор од земјината орбита.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!