НУКЛЕАРНИОТ ТЕРОРИЗАМ НА КИЕВ КОН ЦЕНТРАЛАТА ВО ЗАПОРОЖЈЕ И СЕ ЗАКАНУВА НА ЦЕЛА ЕВРОПА

НУКЛЕАРНИОТ ТЕРОРИЗАМ НА КИЕВ КОН ЦЕНТРАЛАТА ВО ЗАПОРОЖЈЕ И СЕ ЗАКАНУВА НА ЦЕЛА ЕВРОПА

Бидејќи тој веќе започнува да се вознемирува дека врз него наскоро би можел да биде извршен невиден притисок од Западот предводен од САД за компромис со Русија, како што силно сугерираше решителната промена на наративот на мејнстрим медиумите против него минатата недела, за на крајот Киев да мора еднострано да капитулира за некои или за сите прашања, за кои претходно беше кажано дека не може да се преговара, Зеленски реши да прибегне кон нуклеарна уцена наредувајќи им на своите сили да ја гранатираат нуклеарната централа Запорожје, под контрола на Русија.

Киев стана толку очаен по речиси шест месеци од почетокот на руската специјална воена операција што сега се прибегнува кон нуклеарен тероризам во последен обид да го запре бавниот, но стабилен напредок на своите противници – напредок кој како што сугерира најновиот извештај на Амнести Интернешенл, веројатно се должеше на милитаризацијата на станбените области од страна на Украина и на тој начин де факто експлоатацијата на цивилите како жив штит – од постигнување пробив долж јужниот фронт. Ова објаснува зошто е направено незамисливото, а тоа е гранатирање на нуклеарната централа Запорожје која е под контрола на Москва. Наместо да ја преземе одговорноста за овој терористички напад, Киев смешно тврдеше дека Русија ја нападнала сопствената позиција токму како што лажно тврдеше дека нејзиниот противник истото го сторил и со затворот Донбас, исто така под руска сопствена контрола.

Овие теории на заговор под лажно знаме кои украинската страна неубедливо одлучи да ги турка по гранатирањето на инфраструктурата под руска контрола, се една од причините зошто Москва неодамна предупреди дека подготвува сличен таков заговор за лажна операција во Славјанск, кој во моментов е сè уште под контрола на Киев и затоа можеби може и да тврди дека неговиот противник употребил „хемиско оружје“ како што лажно се тврдеше дека се случило на други места во Донбас во текот на пролетта. Како и да е, поентата на која најмногу треба да се обрне внимание е нуклеарниот тероризам кој ја формира основата на оваа анализа бидејќи ваквите провокации и се закануваат на цела Европа. Целиот континент би страдал доколку Киев успее да предизвика доволно уништување, по што радијацијата ќе започне да истекува од објектот.

Цинично кажано, тоа можеби е всушност поентата. Зеленски со право почнува да се плаши дека неговите западни партнери се во процес на предусловување на јавноста да прифати тој да биде отфрлен, по трите извештаи од мејнстрим медиумите во текот на изминатата недела (гореспоменатиот на Амнести интернешенел, CBS News, и најновиот извештај од The Guardian) – Сите децидно се спротивставија на официјалниот наратив за украинскиот конфликт. Бидејќи тој веќе започнува да се вознемирува дека врз него наскоро би можел да биде извршен невиден притисок од Западот предводен од САД за компромис со Русија – За на крајот Киев да мора еднострано да капитулира за некои или за сите прашања, за кои претходно беше кажано дека не може да се преговара – Зеленски решава да прибегне кон нуклеарна уцена преку средствата кои веќе ги објаснивме.

На крајот на краиштата, јасно е дека американскиот народ не ја смета Русија за „најважниот проблем“ на САД, откако најновата анкета на Галуп покажа дека буквално само 1% од нив го делат ова мислење. Овој став веројатно се отсликува низ цела Европа, со исклучок на оние земји што граничат со Украина, како што се Балтичките држави, Полска и Романија. Како и да е, на ѕидот стои пишувањето дека западните маси се сити од сите драматични тврдења за поттикнување страв што МСМ ги споделуваа со нив – дека Русија наводно е најлошата закана за светскиот мир од нацистичка Германија. Сепак, стравовите поврзани со нуклеарната енергија сè уште предизвикуваат големо внимание дури и кај оние кои се имуни на другите наративи за што и да е, па оттука и зошто Зеленски го користи овој Дамоклов меч.

Во случај неговите сили да успеат да ја оштетат нуклеарната централа Запрожје до степен до кој радијацијата ќе почне да истекува од неа и да се заканува на остатокот од Европа, украинскиот лидер ќе тврди дека Русија е одговорна и на тој начин ќе бара државниот секретар Блинкен да ја смени својата позиција околу за одбивањето да се именува оваа Голема Евроазиска Сила како т.н. „држава спонзор на тероризмот“. Тој драматичен развој веднаш ќе го привлече вниманието на светот и веднаш ќе стави клуч во плановите на Америка да го продолжи својот „Свртување кон Азија“ проект и да му даде приоритет на „задржувањето“ на Кина, како што сега веројатно се чини дека е случај по провокативното патување на Пелоси во Тајван. Единствениот начин на кој Зеленски би можел да се држи до поддршката на Западот што веќе бледнее е ако буквално ги уценува сите со нуклеарен тероризам.

Затоа, целиот свет мора итно да сфати каква закана стана украинскиот лидер за човештвото. Не е важно дали тие или нивните влади сочувствуваат со неговата кауза во конфликтот со Русија, што го испровоцираа САД, бидејќи тој ја преминува црвената линија што никој никогаш не треба да ја земе предвид без разлика на сѐ. Исклучително е малку веројатно неговите западни покровители јавно да го казнуваат, а некои како оние на Балтикот, а особено Полска веројатно од зад сцената го туркаат да оди до работ, бидејќи нивните раководства исто така ќе загубат ако САД го отфрлат Зеленски. Како и да е, се чини дека другите планираат да го отфрлат, како што беше потврдено од одлучувачката промена во официјалниот наратив што го донесоа најновите извештаи на МСМ. Во секој случај, Русија ќе направи сѐ за да ја елиминира оваа закана и на тој начин да ги одбрани сите од нуклеарниот тероризам.

Автор: Andrew Korybko

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!