obedineti nacii

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ: СРУШЕН Е РЕКОРДОТ НА БРОЈОТ НА ЛУЃЕ КОИ НЕМААТ ДОВОЛНО ХРАНА

Обединетите нации (ОН) денеска соопштија дека бројот на луѓе кои немаат доволно храна на дневна основа достигна рекорд минатата година.

Тие предупредија дека ситуацијата може да се влоши поради војната во Украина, што ќе има последици за глобалното производство на храна.

Речиси 193 милиони луѓе во 53 земји немале доволно храна во 2021 година поради, токсичните тројки – конфликти, екстремно лошите временски услови и економските последици од пaндемијата на кoронавируc.

Според ОН, бројот на неухранети луѓе минатата година пораснал за 40 милиони, што го потврдило „загрижувачкиот тренд“ на раст.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!