ОДГОВОР НА МОСКВА ДО ВАШИНГТОН: „НЕМАТЕ ИНСТРУМЕНТ ПРОТИВ РУСИЈА, ЌЕ БИДЕТЕ ПОРАЗЕНИ КАКО И СЕКОГАШ“

ОДГОВОР НА МОСКВА ДО ВАШИНГТОН: „НЕМАТЕ ИНСТРУМЕНТ ПРОТИВ РУСИЈА, ЌЕ БИДЕТЕ ПОРАЗЕНИ КАКО И СЕКОГАШ“

Секоја американска авантура против Русија секогаш завршува со пораз,“ изјави директорот на северноамериканскиот оддел на Министерството за надворешни работи на Русија и поранешен амбасадор во Канада, Александар Дарчиев.

Секој фронтален напад, како што учи историјата, само го собира нашиот народ да му пружи решителен отпор на непријателот за кого таквата авантура секогаш завршува со понижувачки пораз“, коментира Александар Дарчиев за новите антируски санкции од Америка.

Во таа насока, тој потсети дека „Вашингтон многупати можеше да се убеди дека ниту еден агресивен напад врз Русија нема да остане без одговор“.

Новите антируски санкции на Соединетите Американски Држави укажуваат на јасен дефицит на преостанатите рестриктивни мерки на Вашингтон, оцени тој.

„Новите санкции објавени од Белата куќа против рускиот финансиски сектор и официјални лица, кои веќе станаа рутинска активност во економската и информациската војна што Вашингтон ја води против Русија, укажуваат на јасен недостаток на рестриктивни мерки оставени на располагање на Обединетите нации.“

Во таа насока, Дарчиев предупреди дека Москва наскоро ќе извести за одговорот на американските санкции.

„Во блиска иднина ќе објавиме реципрочни мерки – не нужно симетрични, но во секој случај чувствителни во однос на неизбежноста на казнувањето. „Ние не инициравме вител на санкции, а вината за уништувањето на руско-американските односи е целосно во Вашингтон“, посочи тој.

Сепак, руската економија ги издржува ударите и покрај отворената каубојска тактика на американската администрација, која, според сите проценки, ги излудува Белата куќа и Стејт департментот, нагласи дипломатот.

„Изгледа дека Белата куќа и Стејт департментот се луди од фактот што нашата економија го издржува ударот и покрај отворените каубојски методи на администрацијата на претседателот Џозеф Бајден, кој заплени дел од девизните резерви на Русија во американските банки, а рубљата покажува стабилност наспроти инфлацијата. Да да не зборуваме за експлозивниот пораст на цените и недостигот на некои основни добра во сојузничките земји во Европа. САД и нивните сателити, кои се обидуваат да ја задржат американската хегемонија по секоја цена и покрај геополитичката реалност, сега се принудуваат на самоизолација“, истакна дипломатот.

„Сега Америка и нејзините сателити, кои, како и Канада, несовесно ја следат, се туркаат во самоизолација, обидувајќи се да ја задржат американската хегемонија по секоја цена, и покрај геополитичката реалност и позицијата на повеќето светски играчи“, додаде тој.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!