litija za spas na srbija

ОГРОМЕН БРОЈ НА ЛУЃЕ НА ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ ”ПАРАДАТА НА ГОРДОСТА” (ВИДЕО)

Денеска во Белград се одржа голема литија за спас на Србија и нејзиниот народ, насочена кон зачувување на семејството и традицијата и против најавената ЛГБТ „Парада на Гордоста“ или Европрајд.

Неговото Високопреосвештенство епископот банатски г. Никанор им даде благослов на свештенството, монасите и народот на Банатската епархија за учество на денешната литија во Белград во 18 часот пред Патријаршијата до црквата Св. Марко, а за одбрана на Србија, семејствата, децата, училиштата и светилиштата од најавеното содомско понижување кое агресивно го најавуваат и веќе го спроведуваат ЛГБТ Белосветските и регионалните активисти.

Со литургија и молитва, како голем црковно-народен собор, сите застануваме во одбрана на Србија, стоејќи зад знамето на Свети Сава и Свети Теодор Вршачки!“, стои во поканата на социјалните мрежи.

Уредниците на Србин инфо ја објавија денешната литија додека другите мејнстрим медиуми под наредба на странските газди се обидуваа да ги скријат настаните.

Она што ги остави без зборови, а најмногу владата во самата Србија, беше неверојатно големиот број насобрани луѓе кои во поворки доаѓаа и заедно чекореа по рутата која завршуваше пред црквата Свети Марко.

protest srbija

Погледнете во видеото под текстот како изгледаше денешната литија за спас на Србија.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!