марионети комисија

ОТКАКО ОТКРИВМЕ ДЕКА НАД 50% ОД ПОЧИНАТИТЕ НЕКОЛКУ ДЕНА ПО РЕД БИЛЕ ДВОЈНО BAKЦИHИPAHИ, МИНИСТЕРСТВОТО ОДЛУЧИ ПОВЕЌЕ ЈАВНО ДА НЕ ЈА СООПШТУВА ОВАА СТАТИСТИКА!

Пукаат и последните шевови на „агендата“ во Македонија. Слично на 1945-тата година, кога Адолф Хитлер преку своите аудио обраќања ги криеше катастрофалните бројки и поразите кои ги нижеше нацистичката германска армија и ветувањата за „брза победа“, слично и македонското Министерство за здрaвство, откако увиде дека бројките не се нималку на нивна страна, едноставно реши ДА ГИ СОКРИЕ!

Во дневната статистика на Министерството за здрaвство на РМ, согласно податоците на Институтот за Јавно Здрaвје, секогаш се вклучуваат низа на податоци и бројки, од типот на:

 • дневниот број на направени тестови (вкупно и поединечно во која лабораторија);
 • дневниот број на новозаразени;
 • колку од новозаразените се реинфекции;
 • бројот на оздравени пациенти (вкупно и посебно за секој град);
 • бројот на починати лица (вкупно и за секој град);
 • колку од починатите се во домашни, а колку во болнички услови;
 • колку од починатите имале коморбидитети;
 • дистрибуција по градови на вкупно заболените и активните случаи;
 • вкупен број на тестирања, позитивни тестови, починати и оздравени пациенти од почетокот на пaндемијата.

Еве, веројатно ви е добро познато дека ваква слична статистика излегува официјално од Министерството за здрaвство секој ден.

Сепак, откако пред само неколку дена објавивме дека, токму според нивната официјална статистика, поголем број од починатите, и тоа неколку дена по ред, биле најмалку двојно (некои тројно) вaкцинирани, сега тие се решија просто да скратат еден дел од нивниот извештај – ПОВЕЌЕ ДА НЕ ОБЈАВУВААТ КОЛКУ ОД ПОЧИНАТИТЕ БИЛЕ ПОТПОЛНО BAKЦИНИРАНИ!

Како илустрација, прочитајте го целосното соопштение за вчерашниот ден:

Почитувани,

Министерството за здрaвство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здрaвје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.808 тестови, а регистрирани се 905 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 468, Битола – 57, Кавадарци – 43, Велес – 41, Куманово – 38, Тетово – 32, Прилеп – 31, Охрид – 22, Струмица – 21, Радовиш – 16, Гевгелија и Неготино – по 15, Штип – 14, Кичево – 13, Ресен – 12, Свети Николе – 11, Струга – 10, Гостивар – 9, Дебар – 7, Кочани – 6, Валандово – 5, Крива Паланка, Берово и Виница – по 4, Богданци и Демир Хисар – по 2, Кратово, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (905), регистрирани се 161 реинфeкции.

Регистрирани сe 1.565 оздравени пaциенти од: Скопје – 970, Куманово – 89, Тетово и Прилеп – по 58, Кавадарци – 57, Битола – 47, Струмица – 31, Велес – 28, Кочани – 24, Неготино – 21, Охрид – 20, Гевгелија и Штип – по 18, Гостивар – 14, Кичево и Струга – по 13, Крива Паланка – 12, Радовиш – 11, Богданци – 9, Македонски Брод – 7, Берово – 6, Свети Николе – 5, Ресен, Виница, Делчево, Демир Капија и Пехчево – по 4, Дебар, Валандово и Демир Хисар – по 3, Крушево и Македонска Каменица – по 2, Кратово, Пробиштип и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 10 починати лица: по 3 починати лица од Скопје (70г, 77г и 97г) и Прилеп (61г, 72г и 77г) и по едно од Велес (75г), Охрид (88г), Кавадарци (58г) и Крушево (63г). Од пријавените лица 9 се починати во бoлнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза KOBИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 8 починати лица од: Скопје (2), Прилеп (1), Охрид (1), Битола (1), Куманово (1), Македонски Брод (1) и Неготино (1). Починатите лица се на возраст од 54г. до 86г. Лицата за починати се пријавени во период од 07.02. до 15.02.2022. Од починатите лица, 7 се починати во домашни услови, а едно лице во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 15 лица се регистрирани кoморбидитети.

Направени се 2.808 тестови преку: ИЈЗ-397, ЦЈЗ Скопје-81, ЦЈЗ Битола-97, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово-1, ЦЈЗ Куманово-72, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина-6, лабораторија болница Козле-21, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–164, Жан Митрев (Филип Втори)-98, Авицена-120, Биотек-133, Систина-64, лабораторија Лаор-75, Синлаб-17, Ремедика-7, Плодност-40, Генеа-10, Никоб Лаб-301, ВФВ Медикал-46, Ели Медика-36, Ројал Медика–8, Спектра-ММ-18, Рапид Лаб–28, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-19, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 885.

Досега во земјата се направени вкупно 1.862.041 тестирања на KOBИД-19.Вкупната бројка на KOBИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на eпидемијата изнесува 291.820, бројот на оздравени пациенти е 274.808, на починати е 8.869, а бројот на активни случаи изнесува 8.143.

Според eпидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 134972, Активни 4467
Куманово 15941, Активни 340
Битола 13962, Активни 422
Прилеп 13380, Активни 223
Тетово 13248, Активни 313
Кавадарци 9949, Активни 330
Гостивар 9301, Активни 174
Велес 9225, Активни 351
Охрид 8413, Активни 153
Штип 7850, Активни 94
Струмица 7808, Активни 204
Кичево 5297, Активни 146
Кочани 4895, Активни 75
Струга 4599, Активни 74
Гевгелија 4138, Активни 125
Неготино 3554, Активни 141

Свети Николе 2607, Активни 64
Ресен 2537, Активни 65
Радовиш 2465, Активни 66
Крива Паланка 2342, Активни 49
Делчево 1875, Активни 20
Берово 1701, Активни 19
Дебар 1585, Активни 40
Валандово 1512, Активни 42
Виница 1358, Активни 20
Пробиштип 1281, Активни 9
Богданци 982, Активни 34
Кратово 921, Активни 18
Крушево 870, Активни 14
Демир Хисар 807, Активни 13
Македонски Брод 681, Активни 10
Демир Капија 536, Активни 16
Македонска Каменица 519, Активни 1
Пехчево 455, Активни 8
Дојран 254, Активни 3

Како што лесно забележувате, никаде (а порано тоа беше секојдневна пракса), не се наведува бројот на починати, а вaкцинирани лица!

Овој СРАМ и МАНИПУЛАЦИИ нема да им поминат незабележано!

Агендата се руши, а за некои од овие работи може и кривично да се одговара!

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

 • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
 • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
 • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
 • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!