facebook fbi

ОТКРИЕНО: FACEBOOK ЗАЕДНО СО FBI ШПИОНИРАЛЕ ЦЕЛНИ КОРИСНИЦИ НА СОЦИЈАЛНАТА МРЕЖА ЗА ЦУКЕРБЕРГ

Според свиркачите на Министерството за правда, Фејсбук ги шпионирал приватните пораки на Американците и ги пријавил на ФБИ доколку дале „антивладини“ изјави – вклучително и доведување во прашање на легитимноста на изборите во САД во 2020 година.

Не треба да мислите дека ова е единствениот случај, бидејќи и корисниците на Фејсбук во Македонија беа цел на цензура и многу веројатно директно шпионирање во последните 2 години.

Како што пишува Миранда Дивајн од Њујорк пост, „Како дел од кооперативната операција на ФБИ, некој на Фејсбук ги означи овие наводно субверзивни приватни пораки во изминатите 19 месеци и ги достави во редактирана форма до домашната работна група за тероризам во седиштето на ФБИ во Вашингтон ДЦ, без судски покана.”

„Тоа беше направено надвор од правниот процес и без веројатна причина“, рече еден од свиркачите, кој сакаше да остане анонимен. „Фејсбук му обезбедува на ФБИ приватни разговори заштитени со првиот амандман без налог.

Според еден извор на Пост, „Тие [Фејсбук и ФБИ] бараа конзервативни десничарски поединци. Никој од Антифа не бил цел.“

Корисниците на Фејсбук чии приватни комуникации беа означени од Фејсбук како домашен тероризам за ФБИ сите беа „конзервативни десничарски поединци“.

Откако беа означени, приватните пораки беа препратени до теренските канцеларии на ФБИ низ земјата, кои потоа ќе контактираат со обвинителите во таа област за легално да ги добијат приватните разговори што веќе им биле прикажани.

„Штом беше побарана покана, во рок од еден час, Фејсбук врати гигабајти податоци и фотографии. Беше подготвено да се испрати. Само чекаа тој правен процес за да можат да ги испратат“, вели еден извор.

Фејсбук ги негираше наводите во две контрадикторни изјави испратени во рок од еден час.

„Овие тврдења се лажни бидејќи одразуваат недоразбирање за тоа како нашите системи ги штитат луѓето од штетна содржина и како соработуваме со органите за спроведување на законот. Ние внимателно ги разгледуваме сите владини барања за кориснички информации за да се осигураме дека тие се правно валидни и тесно приспособени и често одбиваме. Ние одговараме на правните барања за информации во согласност со важечкиот закон и нашите услови и обезбедуваме известувања за корисниците секогаш кога тоа е дозволено“, рече Ерика Сакин, портпарол на матичната компанија на Фејсбук, Мета.

Потоа, во втората „ажурирана изјава“ испратена 64 минути подоцна, Сакин го смени јазикот и рече дека тврдењата се „погрешни“ наместо „неточни“.

„Овие тврдења се едноставно погрешни. „Предлогот дека бараме приватни пораки од луѓе со антивладин јазик или ја доведуваме во прашање валидноста на минатите избори, а потоа проактивно да ги доставиме до ФБИ е очигледно лажен и нема докази за поддршка“, рече Сакин, од ДЦ.

ФБИ ниту ги потврди ниту ги отфрли обвинувањата, но призна дека агенцијата има односи со компаниите на социјалните медиуми кои овозможуваат „брза размена“ на информации и „постојан дијалог“.

Негирањето на Фејсбук дека проактивно му дало на ФБИ приватни кориснички податоци без покана или налог за претрес, доколку е вистина, би значело дека првичниот трансфер бил извршен од лице (или лица) во компанијата означено како „доверлив човечки извор“ од страна на ФБИ, некој кој има овластување да пристапува и да пребарува во приватните пораки на корисникот.

Потсетете се дека кон крајот на август, извршниот директор на Meta, Марк Цукерберг, му откри на Џо Роган дека ФБИ ја предупреди компанијата за „руската пропаганда“ непосредно пред да се објави приказната за Хантер Бајден – која компанијата потоа агресивно ја цензурираше.

„Најстрашното нешто е комбинираната моќ на Биг Тех во дослух со ФБИ за спроведување на законот“, рече еден извор. „Гугл, Фејсбук и Твитер, овие компании се глобалисти. Тие го немаат нашиот национален интерес во срцето“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!