misteriozna smrt

ОВА Е МНОГУ СОМНИТЕЛНО! УШТЕ ЕДНА МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА СОРАБОТНИК НА ПУТИН: НЕНАДЕЈНО МУ СЕ СЛОШИ И СЕ ЗАДУШИ

Уште една мистериозна смрт на соработник на Путин. Во серија ненадејни смртни случаи на луѓе кои на некој начин биле тесно поврзани со претседателот на Русија, на 68-годишна возраст почина Владимир Николаевич Сунгоркин, главен уредник на таблоидот Комсомолскаја Правда.

Според весникот во кој работел, на Сунгоркин ненадејно му се слошило за време на службен пат, почнал да се гуши и набргу потоа починал.

Тоа се случи апсолутно ненадејно. Немаше индикации дека тоа ќе се случи. Бевме во селото Рочино. Возевме, веќе бевме на пат кон Хабаровск, планиравме да пристигнеме навечер, а потоа да одиме во Москва. Се беше добро. Владимир Николаевич рече: „Ајде, момци, да најдеме некаде убаво да јадеме. Застанете и јадете’. Сите доброволно ја поддржаа оваа идеја – рече заменикот на Сунгоркин Леонид Захаров, кој патуваше со него.

Според него, три минути подоцна Сунгоркин почнал да се гуши.

Го изнесовме на свеж воздух, но веќе беше во несвест. Всушност, направивме некој вид… масажа на срцето, но тоа… ништо не помогна. Докторот кој го направи првиот преглед рече дека сето тоа е бескорисно, се чини дека е мозочен удар. Но, ова е првичен заклучок – додаде тој.

Според Захаров, телото на Сунгоркин со хеликоптер ќе биде пренесено во Владивосток, а потоа во Москва.

„Комсомолскаја правда“ објави на Телеграм дека Сунгоркин „ненадејно починал“ за време на патувањето за „собирање материјал за книга за големиот пионер на Далечниот Исток, Владимир Арсењев“.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков во средата зборуваше за смртта на новинарот.

„Ова е голема загуба. Ова е тажна вест. За жал, Сунгоркин почина. Го познававме многу добро“, изјави Песков за новинарите и додаде дека „Владимир Путин ќе испрати лична порака до пријателите и семејството на Сунгоркин“.

„Комсомолскаја правда“, весникот каде што Сунгоркин работеше со години, е познат како „омилениот весник на Путин“. Весникот е основан во 1925 година и бил официјален глас на Централниот комитет на Комсомол, односно на Комунистичката младинска лига.

Сунгоркин, роден на 16 јуни 1954 година во Хабаровск, е главен уредник и генерален директор на весникот од 1997 година.

Според агенцијата Интерфакс, во 2014 година, Сунгоркин бил одликуван со Орден за заслуги за татковината IV степен, а во 2018 година ја добил титулата „Почесен новинар на Руската Федерација“.

Сунгоркин беше една од руските јавни личности санкционирани од Европската комисија.

Претседателот Владимир Путин, исто така, ја опиша Комсомолскаја Правда како негов омилен весник.

Досега најмалку десет луѓе на кои им се случила мистериозна смрт, биле тесно поврзани со Владимир Путин.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!