ОВОЈ ГЕРМАНСКИ МИНИСТЕР ГИ ОЗНАЧИ ЛУЃЕТО КОИ ПРОТЕСТИРААТ ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНИТЕ ТРОШОЦИ ЗА ЖИВОТ ЗА „ДРЖАВНИ НЕПРИЈАТЕЛИ“

ОВОЈ ГЕРМАНСКИ МИНИСТЕР ГИ ОЗНАЧИ ЛУЃЕТО КОИ ПРОТЕСТИРААТ ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНИТЕ ТРОШОЦИ ЗА ЖИВОТ ЗА „ДРЖАВНИ НЕПРИЈАТЕЛИ“

Највисок германски функционер ги оцрни и навреди луѓето кои можеби планираат да протестираат против енергетските прекини како „непријатели на државата“ и „екстремисти“ кои сакаат да ја соборат владата.

Министерот за внатрешни работи на германската покраина Северна Рајна-Вестфалија (НРВ), Херберт Реул (ЦДУ), вели дека демонстрантите против задолжителната вакцинација и карантините нашле нова причина – енергетската криза.

Во интервју за германскиот медиум NT, Реул откри дека германските безбедносни служби внимавале на „екстремистите“ кои планираат да се инфилтрираат во протестите и да организираат насилство, а немирите се планирани преку апликацијата за месинџер Телеграм, која германските власти претходно се обидоа да ја забранат.

„Веќе можеш да видиш од оние што се таму“, рече Реул. „Демонстрантите повеќе не зборуваат за коронавирус или вакцинација. Но, тие сега ги злоупотребуваат грижите и стравовите на луѓето на други полиња. (…) Тоа е речиси нешто како нови непријатели на државата кои доаѓаат во преден план“.

И покрај реалната закана од потенцијални прекини, крах на електричната мрежа и недостиг на гас, Реул тврдеше дека таквите проблеми ги потхрануваат „наративите на теориите на заговор“.

Сепак, не е „теорија на заговор“ дека Германците низ целата земја биле во паника купувајќи печки, огревно дрво и електрични греалки бидејќи владата им кажува дека термостатите ќе бидат ограничени на 19 степени во јавните згради и дека спортските арени и изложбените сали ќе се користат како „места за затоплување“ оваа зима, за да им помогнат на замрзнатите граѓани кои не можат да си дозволат вртоглави сметки за енергија.

Како што известува Remix News, обвинувањето на десничарските теоретичари на заговор за кризата предизвикана од санкциите на Германија кон Русија и самоубиствената зависност од зелената енергија е прилично богато.

„Реул, како и федералната министерка за внатрешни работи на земјата, Ненси Фезер, се обидува да ги поврзе десничарската идеологија и протестите против политиките на „Ковид-19“ со какви било потенцијални протести во зима“.

„Иако некои од десницата, како што е Алтернативата за Германија (AfD), истакнаа дека санкциите на владата против Русија се примарен фактор што ја поттикнува актуелната енергетска криза, тие не се залагаа за „рушење“ на владата. Наместо тоа, тие ја истакнаа потребата од рестартирање на гасоводот Северен тек 2, ставање крај на енергетските санкции против Русија и притисок за мирно решение за ставање крај на војната.

Навистина, недостигот на енергија и кризата со трошоците за живот се прашања кои се од голема грижа за сите, без разлика каде се наоѓаат на политичкиот спектар.

Да се тврди дека луѓето кои се загрижени за загревање на нивните домови и ставање храна на трпезата оваа зима се „државни непријатели“ е крајно згрозувачки.

Како што нагласивме минатата недела, претседателот на Канцеларијата за заштита на Уставот во Тирингија, Стефан Крамер, рече дека немирите од енергетската криза ќе направат немирите против блокадата да изгледаат како „детска роденденска забава“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!