ПАПАТА ФРАНЦИСК: „ЛАЕЊЕТО НА НАТО ПРЕД ПОРТИТЕ НА РУСИЈА МОЖЕ ДА Е ПРИЧИНАТА ЗА КОНФЛИКТОТ“

ПАПАТА ФРАНЦИСК: „ЛАЕЊЕТО НА НАТО ПРЕД ПОРТИТЕ НА РУСИЈА МОЖЕ ДА Е ПРИЧИНАТА ЗА КОНФЛИКТОТ“

Причината за ескалирањето на кризата во Украина би можеле да бидат дејствата на НАТО во близина на руската граница, изјави папата Франциско за италијанскиот весник Кориере дела сера, а пренесува бриселски Политико.

Поглаварот на Римокатоличката црква кажа дека претпоставува дека разгорувањето на конфликтот го предизвикало „лаењето на НАТО пред портите на Русија“.

„Не знам дали гневот бил испровоциран, но можно е да бил поттикнат“, кажа папата Франциско.

Папата изрази спремност да отпатува во Москва за да се сретне со претседателот на Русија Владимир Путин и да помогне во решавањето на ситуацијата околу Украина.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!