ПАПАТА ФРАНЦИСКО: ОРБАН МИ КАЖА ДЕКА ПУТИН ИМА НАМЕРА ДА ЈА ЗАВРШИ ВОЈНАТА НА 9 МАЈ

ПАПАТА ФРАНЦИСКО: ОРБАН МИ КАЖА ДЕКА ПУТИН ИМА НАМЕРА ДА ЈА ЗАВРШИ ВОЈНАТА НА 9 МАЈ

Папата Франциско изјавил дека унгарскиот премиер Виктор Орбан му рекол кога се сретнале кон крајот на април дека рускиот претседател Владимир Путин планира да стави крај на инвазијата на Украина на 9 мај, кога Русија го одбележува Денот на победата над фашизмот во Втората светска војна.

„Орбан, кога го сретнав, ми рече дека Русите имаат план, дека се ќе биде готово на 9 мај. Тоа би ја објаснило и стапката на ескалација деновиве. „Затоа што сега не е само Донбас, тоа е Крим, Одеса, заземањето на црноморското пристаниште Украина, тоа е сè“, рече папата во интервју за „Кориере дела сера“, пренесува Си-Ен-Ен.

Тој додаде дека нема доволно волја за мир.

„Јас сум песимист, но мораме да ги преземеме сите можни чекори за да ја запреме војната“, изјави поглаварот на Римокатоличката црква.

Тој повтори дека е подготвен да отпатува во Москва и да се сретне со Путин, споредувајќи ја војната во Украина со геноцидот во Руанда.

„Сè уште не добивме одговор и сè уште инсистираме, иако се плашам дека Путин не може и не сака да ја имаме таа средба сега. Но, толкава бруталност, како да ја спречиме? Истото го доживеавме и со Руанда пред 25 години“, рече папата.

Тој додаде дека засега нема да патува во Киев, туку ќе испрати свој претставник.

„Прво треба да одам во Москва, прво да се сретнам со Путин. Но, јас сум и свештеник, што да правам? Ќе направам се што можам. Ако Путин ја отвори вратата“, рече папата.

Западните власти веруваат, како што претходно денеска објави Си-Ен-Ен, дека Путин би можел формално да и објави војна на Украина на 9 мај, што ќе му овозможи целосно да ги мобилизира резервните сили и да регрутира регрути.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!