pentagon ukraina

ПЕНТАГОН АНГАЖИРА ПЛАТЕНИЧКА ВОЈСКА НА СИТЕ ФРОНТОВИ ВО УКРАИНА

Украинските сили „ја имаат американската војска на своја страна“ од почетокот на конфликтот со Русија, изјави за магазинот Causeur „добро поставен аналитичар“ од француското разузнавање. Изведувачите ангажирани од Пентагон, наводно, се „на целото бојно поле“.

Тоа тврдење беше објавено од десничарскиот медиум минатата недела во анализа на петмесечниот конфликт меѓу Русија и Украина, за кој вели дека „не е борба Давид против Голијат“, спротивно на она што многумина веруваат.

„Во Украина, за прв пат, Пентагон склучи поддоговор за војна од големи размери“, пишува магазинот, цитирајќи го својот извор. Овие „платеници“ доаѓаат како додаток на „гигантската“ воена помош што Вашингтон му ја обезбеди на Киев и не се нужно борци од првата линија, вели Каузер.

Како пример за војување со „поддоговори“, се наведува широко публикуваното снабдување со сателитски интернет пристап од SpaceX за украинските воени службеници. Извршниот директор Илон Маск првично го претстави ова како чин на добротворна поддршка, но медиумите подоцна открија дека тоа било платено со парите на американските даночни обврзници.

САД одлучија да не ги вклучуваат своите војници во Украина, тврдејќи дека не сакаат директна конфронтација со Русија. Сепак, францускиот магазин наведува дека Вашингтон очигледно ја игнорира заканата од ескалација бидејќи вбризгува оружје и платеници во Украина заради „крварењето“ на Русија, за што американската влада се надева дека ќе доведе до стратешки пораз на Москва.

Списанието, исто така, истакна дека Русија се чини дека полека добива предност во Украина, бидејќи нејзината супериорна огнена моќ преовладува над осумгодишните подготовки на Киев да се бори за Донбас. Тешките штети предизвикани од руската артилерија и воздухопловните сили доведоа до дезертирање и непослушност меѓу украинските војници, се вели во соопштението. Ако руските сили напредуваат надвор од силно урбанизираниот Донбас со неговиот неповолен терен, рамнотежата на силите може брзо да се смени во корист на Москва, се вели во извештајот.

Русија испрати војници во Украина на 24 февруари, наведувајќи го неуспехот на Киев да ги спроведе договорите од Минск, кои имаа за цел да им дадат специјален статус на регионите Доњецк и Луганск во рамките на украинската држава. Протоколите, со посредство на Германија и Франција, првпат беа потпишани во 2014 година. Поранешниот украински претседател Петро Порошенко оттогаш призна дека главната цел на Киев била да го искористи прекинот на огнот за да купи време и да „создаде моќни вооружени сили“.

Во февруари 2022 година, Кремљ ги призна републиките во Донбас како независни држави и побара Украина да биде официјално прогласена за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на ниту еден западен воен блок. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!