rusija i krim

ПЕСКОВ: РУСИЈА СО НИКОГО НЕМА ДА РАЗГОВАРА ЗА КРИМ

Русија нема да разговара за прашањето за Крим со никого, дури ни во преговорите со Украина, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесуваат руските агенции.

„Крим е дел од Русија и во согласност со нашиот Устав не можеме со никого да разговараме за судбината на територијата на Русија, руските региони. Тоа е исклучено, тоа е напишано во нашиот Устав. И ние нема да разговараме за некои нијанси од преговорите со вас“, вели Песков, одговарајќи на прашањето дали има варијанти на договорот со Украина за Крим во контекст на повикот од Киев за враќање на полуостровот со воени средства, пренесуваат руските агенции.

Како што потсетуваат, Крим и се приклучи на Русија по референдумот што се одржа во март 2014 година, на кој мнозинството жители на Крим и Севастопол гласаа за присоединување кон Русија.

Украина го смета Крим за нејзина привремено окупирана територија, додека руските власти постојано изјавуваа дека Кримјаните се изјасниле за приклучување кон Русија на демократски начин и во согласност со меѓународното право и статутот на ОН.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека прашањето е затворено, пренесе Спутник.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!