platenici ja priznaa vinata

ПЛАТЕНИЦИ ОД БРИТАНИЈА И МАРОКО ДЕЛИМИЧНО ЈА ПРИЗНАА ВИНАТА НА СУДОТ ВО ДОЊЕЦК (ВИДЕО)

Британските државјани Шон Пинер и Ајден Аслин, како и мароканскиот државјанин Садун Брахим, кој се бореше на страната на Украина, делумно ја признаа вината пред судот на ДНР, се вели во видеото на Врховниот суд на ДНР.

Уапсените ја признаа вината по член 232 од Кривичниот законик на ДНР „Обука за терористички активности“.

За делата од овој член казната е затвор од 15 до 20 години со ограничување на слободата од една до две години или доживотен затвор.

Истрагата утврди дека странски платеници за наградата учествувале во вооружената агресија на Украина за насилно преземање на власта во ДНР.

https://t.me/rian_ru/166540

Русија започна воена операција во Украина на 24 февруари. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека нејзината цел е „да ги заштити луѓето кои осум години биле изложени на геноцид од режимот во Киев“.

Според Министерството за одбрана на Русија, од 25 март, вооружените сили ги извршиле главните задачи од првата фаза – тие значително го намалиле борбениот потенцијал на Украина. Главната цел е ослободување на Донбас. Заедно со руската армија, во регионот дејствуваат единиците на ДНР и ЛНР.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!