vodici 2022

ПЛИВАЊЕ ЗА ЧЕСНИОТ КРСТ САМО СО KOBИД СЕРТИФИКАТ. ОВИЕ ЛУЃЕ НЕ ЗНААТ ЗА БОГ!

Традиционалното богојавленско капење за чесниот крст во соседна Србија, ќе се одржи следната среда на Сава и Дунав на повеќе локации во Белград.

Иако организаторите најавуваат дека во наредните денови ќе ја следат епидемиолошката состојба и ќе ја променат програмата доколку се влоши, досега е потврдено дека верниците ќе пливаат во Земун, Обреновац, Сурчин и Ада Циганлија, каде пријавувањето би требало да биде со ковид сертификат, доколку не се смени состојбата на ситуацијата.

Поради пандемијата на корoнавирус, минатогодишните Водици беа одбележан само симболично, со многу помал број капачи и публика, без литургија и молитви пред влегувањето во вода. Годинава превентивно од ГО Земун соопштуваат дека учесниците можат да се пријават за бесплатен лекарски преглед во понеделник и вторник, од 16 до 20 часот во Општинската канцеларија за млади, само со кoвид сертификат. Празнувањето на Богојавление Водици во Земун започнува на 19 јануари во 9 часот, со литургија во црквата Свети Отец Николај, по што ќе следи литургија низ централните општински улици, сè до Кејот на ослободувањето. Таму точно напладне започнува Богојавленската трка.

54 натпреварувачи преку ледената вода ќе учествуваат до почесниот крст на Ада Циганлија каде годинава по 24-ти пат се одржува Богојавленското капење, пишува Новости.

Минатата година беше само пливање, симболично да се одбележи празникот – велат од невладината организација Чукарица.

“Настанот го планираме како се да е во најдобар ред, но во наредните денови ќе ја следиме епидемиолошката состојба и навремено ќе ги информираме граѓаните дали ќе биде дозволено присуство на публика.”

Свештеникот Томислав Алимпиќ истакна дека Богојавленското пливање е витешки чин, каде младите ја изразуваат својата вера и посветеност на црквата.

Кај нас сѐ уште не се најавени вакви сулуди барања од луѓето кои ќе се фрлаат по Светиот Крст, но тоа нема да чуди, знаејќи го ставот на МПА-ОА, а особено на еден од нејзините водечки лица, митрополитот преспанско-пелагониски г. Петар, кој неодамна изјави дека “невакцинираните нема да влезат во царството небесно”.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!