treta svetska vojna

ПОЧЕТНИ ФАЗИ НА ТРЕТАТА СВЕТСКА ВОЈНА – ЗОШТО ЗАПАДОТ НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ ПЛЕТКА СО ПУТИН И ЗОШТО РУСИЈА Е ВО ПРАВО

Предупредив дека Западот не треба да се плетка со Путин. Толку е очигледно дека Западот ја направи истата фатална грешка како Рим. Тие ја ослабнаа својата економија со мерките за KOBИД и се толку опседнати со обидите да ги принудат Русија и Кина да се придржуваат до нивните директиви за климатски промени поставени од ОН, поради што го изгубија од вид недостатокот на квалификувано раководство во која било од главните западни земји, кои всушност го ослабнаа нивниот целосен воен естаблишмент, барајќи задолжителна вaкцинација.

Дури и за време на дебатата меѓу Бајден и Трамп, тој всушност призна дека ќе престане со т.н. „фракинг“ (бушење во земјата поради нафта што може да предизвика загадување на почвата и водата) на државно земјиште и рече дека ќе стави крај на нафтената индустрија со тоа што ќе се приклучи на Парискиот договор на ОН „за да ја принуди Кина да се покорува“ што го потврдува сето она што јас сум го добивал од изворите, дека глобалистите требаше да го отстранат Трамп за да ја искористат американската моќ против Кина и Русија. Сега сме тука и не се залажувајте – сето ова е за климатските промени.

Ако некогаш имало СОВРШЕНО време за Трета светска војна – тоа е сега.

Предупредив дека ако Кина и Русија се обединат, Западот ќе биде поразен. Сигурни извори потврдија дека Кина влегла во „пријателски“ односи со Северна Кореја за заедничка корист. Северна Кореја има една од најголемите армии од 2018 година и има 1.469.000 луѓе. И Северна Кореја е демонизирана од Западот, но и тие имаат проблем кој никогаш не е решен. Со растечкиот недостиг на храна, знаејќи го фактот дека северот на земјата никогаш не бил житница на Кореја, тоа исто така е поттик таа да се приклучи на триумвиратот против Западот со Русија и Кина. Циклично, Северна Кореја дури би можела да започне со агресија најдоцна до јануари 2023 година.

Дополнително, Путин штотуку драматично ги подигна влоговите со наредба на руските сили за нуклеарно одвраќање да влезат во состојба на висока готовност поради фалењето на Западот и „агресивни изјави“ на водечките сили на НАТО. Изгубен во сето ова е фактот што Путин директно и се закани на Европа дека доколку Шведска и Финска влезат во НАТО, ќе има „штетни воени и политички последици“. Шведска го затвори својот воздушен простор за сите руски летови.

Путин игра шах додека остатокот од светот игра дама. Кога Америка води војна, тие се обидуваат да ја уништат целата инфраструктура, да ја уништат електричната мрежа и да го уништат снабдувањето со вода. Американските војници потоа тргнуваат во операција за чистење. Западот му суди на Путин на ист начин како што САД војува, а тие толку грешат. Путин не ја користи оваа стратегија за видеоигри, затоа што сака да ја земе Украина недопрена, затоа што ја има и најбогатата земја во светот за производство на храна – па Сталин ја украл целата храна и убил 7 милиони луѓе.

Путин НЕ се откажува поради отпорот, тој опкружува на класичен начин како што традиционално се води војна – вие го опколувате градот, а гладот ​​ги принудува да се предадат. Често е потребно време, но тогаш го имате градот и луѓето. ”Не го срамнувај со земја и не ги убивај сите”. Секој што проучувал антички воени стратегии треба да види што прави Путин, а западниот печат или намерно пласира пропаганда, или тие се целосни идиоти.

Путин се обидува да воспостави нова влада со минимални жртви за цивилите. Секој мртов цивил им создава крвен непријател на своите преживеани. Но, американскиот начин значи дека потоа се потребни милијарди помош за да се обнови она што тие го уништија – Ирак. Путин НЕ ја користи оваа стратегија, а западниот печат го оценува по американски стандарди – да уништи сѐ и да победи за неколку дена.

Путин не сака да ја уништи украинската армија. Тој сака да ја преземе власта и откако ќе се формира нова влада, тие потоа ќе станат сојузници. Тоа е стратегијата на Александар Македонски. Тој го освои познатиот свет, но оние што некогаш му беа непријатели се приклучија на неговата војска. Тој го поразил Дариј III во Вавилон, но ја оставил инфраструктурата недопрена и назначил персиски сатрапи (гувернери) кои во касата на Александар го истуриле данокот на Дариј. Ова е стратегијата на Путин – да не го уништи својот непријател, а потоа да истури милијарди за да го обнови. Путин ги збриша воздухопловните сили и го поседува небото над Украина. Може да ја уништи земјата за помалку од 3 дена, но тоа не го право, збунувајќи го Западот.

Згора на тоа, вистинската загриженост е што Путин НЕ ги испрати своите тврдоглави војници. Само околу 30 отсто од војниците на границата биле испратени во Украина. Повеќето војници се таму да ја заземат Европа ако овие се доволно глупави за да влезат во овој хаос. Путин очигледно игра шах и е многу добар во тоа додека Бајден мора да менува пелени. Досегашната репутација на Путин отсекогаш била онаа на итриот поранешен КГБ. Тој ја разбра играта на Обама за поставување гасовод низ Сирија за да се прекине рускиот гас во Европа. Тој решително маршираше кон Сирија, а потоа ги ескалираше силите таму, уништувајќи ја стратегијата на Обама. Асад одби да го стори тоа и тоа беше целата лажна причина зошто администрацијата на Обама сакаше да ја нападне Сирија. Причината за одбивањето беше заштита на интересите на долгогодишниот сојузник на Асад, Русија, која според сите податоци е најголемиот европски снабдувач на природен гас.

Јасно е дека Обама ја таргетираше Русија од самиот почеток. Во Обединетите нации се одржа средба меѓу Обама и Путин, на која Путин се обиде да го принуди Обама да застане на страната на Сирија против ИСИС. Обама го отфрли предлогот. Така, кога руските сили влегоа во Сирија тој ден, тоа беше „злобен настан“. Русија не само што го поддржа режимот на Асад, туку и иранскиот гасовод.

Сепак, Украина беше искористена и како пион против Путин исто како што НАТО постојано се движеше кон исток сè поблиску до Русија. Киев беше толку корумпиран што малкумина се подготвени да обвинат било кого освен Путин. Украина не успеа како пион и покрај ветувањата дека ќе биде поддржана од САД, САД не испрати војници. Пошироко, употребата на Украина беше на штета на европската безбедносна архитектура што Америка ја градеше и одржуваше 75 години. Што мислите, зошто Путин сега ги стави на подготвеност своите одбранбени нуклеарни бомби?

Зеленски им предаваше АК47 (Калашникови) на цивилите. Зеленски им порача на жителите да направат молотови коктели и запаливи бомби за да помогнат во борбата во Киев додека руските сили се приближуваат до главниот град. Ова е лудо и очигледно сака да користи мртви цивили за драматични снимки. Ова е невидено за цивили кои не се обучени со такво оружје, а потоа професионалните војници лесно би ги убиле. Путин е целосно свесен што прави Зеленски и некако се надева дека драматичните снимки ќе ги принудат Европа и Америка да испратат војници.

Покрај тоа, Зеленски го направи истото што го направи Садам Хусеин. Поставување тешко оружје опкружено со цивили. Исто така, се обидува да обезбеди што повеќе цивили да бидат убиени уште еднаш за да се прикажат Русите како злобни. Путин го знае тоа и досега усвои стратегија за опсада. Интернетот не го снема во Украина. Имаме луѓе во контакт таму и јас лично имам пријатели во Киев.

Така, додека западните медиуми ги демонизираат Путин и Русите, тие навистина глумат дами и не ги отвораат очите. Исто како што Спарта ја нападна Атина и се обрати за поддршка на големиот непријател, Персија, Путин ја има поддршката од Кина и се чини дека никому не му пречи ненадејниот пресврт на Кина да ја прифати Северна Кореја. Добро утро! Нашиот печат е толку корумпиран што не можат да видат подалеку од носот. Има нешто многу поголемо во играта овде и подобро е да се разбудиме.

Автор: Мартин Армстронг (Martin Armstrong)armstrongeconomics.com

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!