branko cvejic

ПОЧИНА АКТЕРОТ БРАНКО ЦВЕЈИЌ – УЧЕСТВУВАШЕ ВО ГРУПНАТА BAKЦИНАЦИЈА ЗА KOBИД ВО ЈУГОСЛОВЕНСКИОТ ДРАМСКИ ТЕАТАР

Актерот Бранко Цвејиќ почина на 75-годишна возраст. Оваа вест ја потврдија и од Југословенскиот драмски театар.

Тој итно бил префрлен во болница откако му се слошило на театарска проба, а иако бил стабилен, бил во многу тешка состојба и за жал, ја загубил битката.

Во јануари 2021 година, Бранко Цвејиќ беше вaкциниран, што беше објавено во весниците и порталите. Тоа беше јавна групна вaкцинација на актерите на Југословенскиот драмски театар.

Ќе остане запаметен по улогата на Бејн Бамблби во популарната серија „Јагоди“ и како Листер од „Семејно богатство“, додека многумина го паметат и по улогите во „Бела Лаѓа“, „Синѓелиќи“, „Јагода во супермаркет“ , „Ќе биде подобро“ и други.

Дипломирал глума на Факултетот за драмски уметности во Белград во 1969 година и оттогаш е постојан член на Југословенскиот драмски театар. Покрај актерството, тој беше и директор на Југословенскиот драмски театар од 2002 до 2011 година. Играше како гостин во театарот Ателје 212 и театарот Звездара.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!