nato sobranie

ПОЧНА ГЕНЕРАЛНАТА РАСПРАВА ВО СОБРАНИЕТО НА ОН: СВЕТОТ Е ВО ОПАСНОСТ, АГЕНДАТА ПРОДОЛЖУВА – ВОЈНА, КРИЗИ, КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ

Генералната дебата на 77. Собрание на ОН почна денеска со обраќање на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш.

Пораката на Гутереш до светските лидери е дека земјите се „заклучени во масовна глобална дисфункција“ и не се подготвени да се соочат со водечките предизвици кои ја загрозуваат иднината на човештвото и судбината на планетата.

Нашиот свет е во опасност и парализиран – рече Гутереш во обраќањето до светските лидери, меѓу кои и претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Генералниот секретар на ОН зборуваше за војната во Украина, зголемувањето на бројот на конфликти во светот, вонредната состојба поради климатските промени, тешката финансиска состојба во која се наоѓаат земјите во развој и неодамнешните неуспеси во постигнувањето на целите на ОН, како што се ставање крај на гладот ​​и квалитетно образование за сите деца.

Пораката на Гутереш беше испратена да го привлече вниманието на светските лидери кои се собрани околу истата идеја, која треба да се спроведе во рамките на планираните договори, а сето тоа поради растот на глобалните тензии.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!