walletmor

ПОЧНА! ЛОНДОНСКА КОМПАНИЈА ЗА 299 ДОЛАРИ ВГРАДУВА ЧИП ПОД КОЖА! ПРОЦЕДУРАТА ТРАЕ 4 МИНУТИ

Производител на микрочипови од Лондон (поткожни импланти) претстави рачен микрочип кој ќе работи со дигитален паричник за бесконтактни плаќања.

Технолошката компанија соопшти дека микрочипот ќе работи со апликацијата „Purewrist“ и дека процедурата за имплантација трае само 4 минути.

Имплантот сега е достапен за јавноста за 299 долари.

wallet of tomorrow

Би-би-си објави:

Микрочипот првпат беше вграден кај луѓето во 1998 година, но дури во изминатата деценија технологијата стана комерцијално достапна.

А кога станува збор за имплантирани чипови за плаќање, британско-полската компанија Walletmore вели дека минатата година станала првата компанија која ги понудила на продажба.

„Имплантот може да се користи за плаќање на пијалоци на плажа во Рио, кафе во Њујорк, фризури во Париз – или во вашата локална продавница“, вели основачот и извршен директор Војтек Папрота. „Може да се користи секаде каде што се прифаќаат бесконтактни плаќања.

Чипот Walletmore, кој тежи помалку од еден грам и е малку поголем од зрно ориз, се состои од мал микрочип и антена обвиткана во биополимер – материјал од природно потекло, сличен на пластика.

Господинот Папрота додава дека е сосема безбеден, дека има одобрение од регулаторот, дека работи веднаш по вградувањето и дека ќе остане цврсто на своето место. Не е потребна батерија или друг извор на енергија. Компанијата вели дека сега има продадено повеќе од 500 чипови.

Микрочиповите стануваат сè попопуларни во Шведска, а сега Швеѓаните поставуваат пасоши за вакцина против Ковид во своите раце или на друго место под нивната кожа.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!