ПОЧНУВА ВТОРАТА ФАЗА НА РУСКАТА ОПЕРАЦИЈА ВО УКРАИНА!

ПОЧНУВА ВТОРАТА ФАЗА НА РУСКАТА ОПЕРАЦИЈА ВО УКРАИНА!

Следната фаза од руската специјална воена операција започнува во Украина, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Русија ја започна својата очекувана нова голема офанзива во источна Украина, изјави претседателот на украина Володимир Зеленски.

„Руските трупи ја започнаа битката за Донбас, за која се подготвуваа долго време“, додаде тој во видео обраќањето синоќа.

Значаен дел од целата руска армија сега е концентриран на оваа офанзива. Руските сили се репозиционираа и зајакнуваа неколку недели откако беа спречени во нивниот обид да го заземат главниот град Киев.

„Без разлика колку руски војници се испратени таму, ние ќе се бориме. Ќе се браниме. Ќе го правиме тоа секој ден“,рече Зеленски. Кремљ соопшти дека сака да го „ослободи“ регионот и дека проруските сепаратистички борци се борат со украинската војска во областа – која ги опфаќа Доњецк и Луганск – од 2014 година.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!