parada na gordosta

ПОЛИЦИЈАТА ЈА СПРЕЧИ ПАРАДАТА НА ”ГОРДОСТА” ВО ИСТАНБУЛ – ДЕСЕТИНА СЕ ПРИВЕДЕНИ

ИСТАНБУЛ – Турската полиција уапси десетици луѓе и спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул, откако локалните власти забранија одржување на настанот и оваа година.

Полицијата во опрема за немири го блокираше пристапот до плоштадот Таксим и блокираше многу улици во блискиот кварт Џихангир, каде што луѓето се обидоа да се соберат.

Јавниот превоз во тој дел од градот не работеше, објави Ројтерс.

Локалните власти во областа Бејоглу ги забранија сите настани на Неделата на гордоста помеѓу 20-ти и 26-ти јуни, велејќи дека тие можат да доведат до јавен немир поради чувствителноста на општеството.

Адвокатската комора на Истанбул соопшти дека мирните демонстрации не може да се забранат.

Мали групи луѓе со знамиња со виножито и трансродови симболи се собраа накратко каде што можеа и извикуваа слогани пред полицијата да побрза и насилно да уапси некои од нив.

Илјадници луѓе претходно присуствуваа на парадите на гордоста на главната авенија во Истанбул, Истиклал, но во последниве години властите предводени од претседателот Реџеп Тајип Ердоган и неговата Партија на правдата и развојот (АКП) го заостри својот став за ЛГБТК прашањето, известува Ројтерс.

Агенцијата додава дека хомосексуалноста не е кривично дело во Турција, но дека непријателството кон неа е широко распространето, пренесува Танјуг.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!