ПОСЕТАТА НА ПЕЛОСИ БЕШЕ ПОВИК ЗА БУДЕЊЕ НА КИНА: СМИРУВАЊЕТО НА САД НИКОГАШ НЕМА ДА УСПЕЕ

ПОСЕТАТА НА ПЕЛОСИ БЕШЕ ПОВИК ЗА БУДЕЊЕ НА КИНА: СМИРУВАЊЕТО НА САД НИКОГАШ НЕМА ДА УСПЕЕ

Конечно здосадувајќи му од покажување неповратна добра волја, Пекинг прекинува повеќе форми на дијалог со САД

Од Тимур Фоменко, политички аналитичар

Најавата на Кина дека суспендира осум канали за соработка и дијалог со САД по посетата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси на Тајпеј, се чини дека означува прекин со претходно претерано попустливиот пристап на земјата кон каприцот на Вашингтон. Реакцијата на Американците, во меѓувреме, беше колку и предвидлива, толку и откривачка.

Вашингтон неочекувано го осуди прекинот на врските и инсистираше на тоа дека не направил ништо лошо со давање зелено светло за посетата на Пелоси.

Таквата реакција може да ни каже неколку работи за политиката на американскиот претседател Џо Бајден за Кина во целина. Накратко, може да се опише како „да ја имаш тортата и да ја јадеш“. САД веруваат дека можат да се извлечат со третирање на Кина како непријател во повеќето области, но сепак селективно бараат соработка во остварување на американските интереси во други. Ова произлегува од едностраната природа на американската надворешна политика, која се стреми да ги максимизира сопствените предности по секоја цена и никогаш да не нуди отстапки во преговорите со противниците.

Но, конечно, САД отидоа предалеку, а Кина јасно стави до знаење дека сега и е доста. Соработката сега може да биде условена само со почитување на основните интереси на Кина. Некои велат дека ова е одамна задоцнето.

Зошто така? Бидејќи долго време, Кина беше можеби премногу трпелива со Соединетите Држави. Додека Вашингтон постојано напаѓаше од злоба, Пекинг сè уште веруваше дека врската некако може да се спаси, поправи или повторно да се разгори, и продолжи да им покажува на Американците добра волја што не ја заслужуваат.

Кина веруваше дека ангажманот е одговорот. Ова е производ на доктрината за надворешна политика на земјата по Денг Ксијаопинг, која пред сè ја нагласува стабилноста и преземањето само пресметани ризици. Кина образложи дека нејзиниот развој и подем ќе бидат загрозени доколку се соочи со хегемонот кој се обидува да го задржи.

Оваа идеја беше одлична во 1980-тите и 1990-тите, кога Кина не беше закана за САД, а Американците веруваа дека е предодредена да се либерализира. Но, тој свет на „крајот на историјата“ повеќе не постои.

И Кина бавно реагираше на тоа – што значи дека нејзините претпоставки за надворешна политика неодамна ја наведоа да прави стратешки погрешни чекори повторно и повторно. Во текот на првата година од администрацијата на Трамп, Пекинг одлучи да се ангажира со Трамп и да му го даде она што го сака во врска со прашањето за Северна Кореја, поставувајќи го црвениот тепих за него во Забранетиот Град, верувајќи дека тоа ќе го ублажи стравотниот пресврт против Кина што неговата администрација го вети претходно.

Тоа не функционираше. Откако Трамп го доби она што го сакаше од Кси за санкциите кон Северна Кореја, тој ја започна својата антикинеска надворешна политика следната година, во 2018. Тој ја започна трговската војна, го стави на црната листа Huawei и голем број други кинески компании, додека неговата администрација го објави наративот на Ксинџијанг (Ујгурска автономна покраина во Кина) за да го наруши ангажманот на Кина со Западот.

Но, Кина сè уште се задржа на ангажманот, фокусирајќи се на преговорите за трговски договор со Трамп. Се чинеше дека ова функционираше во јануари 2020 година. Потоа дојде Кoвид-19, кој силно ги погоди САД, а непријателството на администрацијата на Трамп кон Кина ги премина сите граници. Беше искористена можноста за трајно пренасочување на надворешната политика на САД во непријателски режим на студена војна.

Што направи Пекинг? Гледајќи избори на хоризонтот, чекаше. На крајот на краиштата, Трамп, сметаа Кинезите, беше само лоша епизода, непостојана и дестабилизирачка, а САД сигурно повторно ќе станат разумни откако тој ќе замине. Тие решија да го чекаат и да направат сеопфатен напор наместо тоа да го ангажираат Бајден, повторно надевајќи се дека ќе ја обноват врската.

Повторно не беа во право. Администрацијата на Бајден не само што веднаш ја прифати целата надворешна политика на Трамп, туку всушност ја прошири. Кина се обиде да се вклучи, но ништо не се промени и покажувањата на немилосрдното непријателство продолжија. Секој состанок што администрацијата на Бајден го следеше со Кина беше проследен со најава за нови санкции и пред и по него.

Американското претставување на Кина како нов противник во стилот на студената војна сега беше постојан консензус и карактеристика на американската надворешна политика што оди многу подалеку од еден човек. Уште полошо, Вашингтон почна да го „мултилатерализира“ на овој пристап и да ги привлекува сојузниците да му се придружат.

Кина, се разбира, го знаеше ова, но беше наивна или премногу оптимистичка во верувањето дека реалноста може да се избегне. Дури накрајот на 2021 година почна да се „буди“ во оваа нова нормала. Сепак, беше потребно патувањето на Пелоси во Тајван, за Кина да најде сила да излезе со „веќе не можеме да работиме како и обично“, но дури и тогаш, некои луѓе сè уште мислат дека Кинезите блефираат, што предизвика онлајн мем опишан како „Кинеското последно предупредување“, што беше облик на потсмев што Советскиот Сојуз го користеше против Кина за издавање „конечни предупредувања“ на кои никогаш не се остваруваа.

Сепак, постои чувство дека овојпат работите се поинакви. Кинеските воени вежби беа немилосрдни, со тврдења дека ќе станат „нова нормала“. Тоа е затоа што дури и ако Кина беше соодветно попустлива кон САД во минатото, таа сега гледа на Вашингтон како некој што си зема на слобода да ги погази обврските што ги презеде за нормализирање на односите со Пекинг.

Ако Кина биде принудена да се повлече од своите линии во песокот, тоа станува огромна загуба на лицето и политичкиот престиж. Додека економијата беше исто така примарен аспект на надворешната политика на Кина, нишалото сега се движи кон сознанието дека САД треба да бидат конфронтирани, наместо едноставно да се живее со нив. Тие не ги почитуваат интересите на Кина, само своите.

Според тоа, како може дијалогот и ангажманот да бидат безусловни? Досега, оваа билатерална врска функционираше само на премисата „Здраво Кина, те мразиме, ќе те обвиниме за геноцид, ќе ги ставиме твоите компании на црната листа, ќе градиме воени сојузи против тебе, ќе ги прекршиме нашите обврски кон Тајван… ох, ве молиме помогнете ни за климатските промени… ништо за возврат“. И трпението на Кина очигледно е на крајот.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!