ФАЈЗЕР ПОВЛЕКУВА 5 СЕРИИ НА ЛЕКОВИ ЗА КРВЕН ПРИТИСОК! ОТКРИЕН Е АГЕНС КОЈ ПРЕДИЗВИКУВА КАНЦЕР!

ФАЈЗЕР ПОВЛЕКУВА 5 СЕРИИ НА ЛЕКОВИ ЗА КРВЕН ПРИТИСОК! ОТКРИЕН Е АГЕНС КОЈ ПРЕДИЗВИКУВА КАНЦЕР!

Фармацевтската компанија Фајзер соопшти дека доброволно повлекува пет серии од своите таблети за крвен притисок Accupril, откако открила покачени нивоа на потенцијален агенс што предизвикува рак.

Производителот на лекови рече дека не знаел за какви било извештаи за несакани ефекти поврзани со повлечените серии, кои биле дистрибуирани во САД и Порторико од декември 2019 до април 2022 година.

Фајзер Канада, исто така, ги укина сите серии од три дози на Accupril, откако откри дека истата нечиста супстанција е над прифатливото ниво, објавија медиумите.

Компанијата соопшти дека не постои директен ризик за пациентите кои го земаат овој лек, во кој е пронајден агенсот нитрозамин.

Нитрозамините се вообичаени во водата и храната, но изложеноста над прифатливите нивоа во подолг временски период може да го зголеми ризикот од рак.

Минатиот месец, Pfizer повлече и некои серии на друг лек за крвен притисок Accuretic и две одобрени поевтини верзии поради присуството на можен канцероген, пишува Ројтерс.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!