стен колимор

ПОЗНАТ АНГЛИСКИ ФУДБАЛЕР ГО РАСТУРИ НОВИОТ ФАШИЗАМ НА ЗАПАДОТ: „ЗОШТО НЕ ГИ ПРОТЕРАВТЕ АМЕРИКАНЦИТЕ КОГА ИЗВРШИЈА АГРЕСИЈА ВРЗ ИРАК?!“

Познатиот англиски фудбалер, поранешен напаѓач на Ливерпул и Астон Вила, Стен Колимор, го критикуваше санкционирањето кон спортистите и обичните луѓе, по обидите на Велика Британија и светот за целосно прекривање на Русија со санкции, поради воената операција во Украина.

„Не ги избркавме американските работници од Велика Британија кога САД илегално го нападна Ирак, па зошто на некои руски индивидуи би им била ускратена можноста да работат легално, само поради тоа каде се родени,“ напиша Колимор на својот Твитер профил.

Потоа и додаде:

„Сѐ додека Инфантино (претседател на ФИФА) и целиот извршен комитет на ФИФА не бидат отпуштени, или додека не се формира ново и репрезентативно глобално тело, а не квази-политички монопол, фудбалот ќе продолжи да делува коруптивно.“

„Велика Британија била дом на едни од најбесните апологети на апартхејдот (Тачер, банката Барклис, да споменеме само два).

Ги натераа целиот свет на санкции против јужноафриканските културни, економски и спортски субјекти,“ пишува Колимор.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!