tiktok sledenje

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА СИТЕ КОРИСНИЦИ НА ТИКТОК – СТУДИЈА ОТКРИВА: СЕКОЈ ВАШ ЧЕКОР СЕ СЛЕДИ

Злонамерниот софтвер и другите алатки за хакирање често имаат функции што им овозможуваат да собираат информации за тоа што корисниците внесуваат во нивните телефони додека пристапуваат до надворешни веб-локации, што може да ги открие лозинките и деталите за кредитната картичка.

Според една нова студија, веб-прелистувачот што го користи апликацијата за паметни телефони TikTok може да го следи секое притискање на тастатурата на корисникот.

Истражувањето на Феликс Краузе, истражувач за приватност и поранешен инженер на Google, не покажа како TikTok ја користи оваа функција, која е вклучена во прелистувач во апликација што се појавува кога се кликнува надворешна врска. Сепак, Краузе тврдеше дека откритието е алармантно затоа што покажа дека TikTok има способност да го следи онлајн однесувањето на корисниците ако сака.

„Кога ќе отворите која било врска во апликацијата TikTok за iOS, таа се отвора во нивниот прелистувач во апликација. Додека комуницирате со веб-локацијата, TikTok се претплатува на сите ваши влезови од тастатурата (вклучувајќи лозинки, информации за кредитна картичка итн.) и секое допирање на неа; екран, лајкови и линкови на кои кликнувате“, напиша Краузе во студијата.

Откритието доаѓа во услови на постојана загриженост меѓу американските политичари за практиките на следење податоци на видео апликацијата во кинеска сопственост. Сепак, невообичаено е големите технолошки компании да распоредат голема комерцијална апликација со оваа функционалност. Сепак, тие можат да користат такви тракери при тестирање на нов софтвер.

Краузе изјави дека користел само iOS, оперативниот систем на Apple, за да го спроведе своето истражување за верзијата на TikTok и дека го користел само прелистувачот на апликацијата за следење на притискањата на тастатурата.

Како и многу други апликации, TikTok не им дава на корисниците многу опции да ја напуштат платформата. Кога корисниците кликнуваат на реклами или линкови објавени во профилите на други корисници, се појавува прелистувачот во апликацијата, наместо да се префрлат на мобилни веб-прелистувачи како Safari или Chrome. Луѓето често внесуваат важни детали како лозинки или информации за кредитна картичка кога поминуваат низ врски.

Краузе, сепак, тврдеше дека навистина не може да каже дали активно се снимаат тастатурата или дали TikTok собира податоци.

Навистина, апликациите повремено користат прелистувачи во апликација за да го блокираат пристапот до штетните веб-локации или да го поедностават прелистувањето преку Интернет преку автоматско пополнување текст.

Сепак, Краузе истакна дека додека Фејсбук и Инстаграм можат да користат прелистувачи во апликација за следење информации како што се веб-локациите што ги посетило некое лице, што истакнува и кои копчиња притиснале на веб-локацијата, TikTok оди чекор понатаму користејќи код кој може да го следи секој знак внесен од корисниците.

Според соопштението на TikTok, цитирано од Њујорк Тајмс, тврдењето на Краузе било „лажно и погрешно“, истакнувајќи дека функцијата се користела за „дебагирање, смена на проблеми и следење на перформансите“.

„Спротивно на тврдењата во извештајот, ние не собираме податоци со притискање на тастатурата или внесување текст преку овој код“, велат од фирмата, која е во сопственост на кинескиот технолошки гигант.

За возврат, Краузе изрази загриженост за публикацијата дека овие алатки, кои имаат „многу слична архитектура“, може да се користат за следење на содржината на тастатурата.

„Проблемот е што тие имаат инфраструктура за да ги направат овие работи“, рече тој.

Претходно оваа недела, американската корпорација Apple го призна постоењето на пропусти во сопствените оперативни системи кои потенцијално би можеле да доведат до тоа натрапниците да добијат целосен пристап до телефон, таблет или компјутер.

Последиците од студијата би можеле да предизвикаат загриженост за TikTok ширум светот, додека во американските власти истражуваат дали популарната апликација можела да ја загрози националната безбедност на САД со откривање лични податоци на Кина.

Иако дискусијата за апликацијата во Вашингтон првично згасна под администрацијата на Бајден, во последниве месеци се појавија нови грижи како резултат на обелоденувањата на BuzzFeed News и други новински организации за практиките на следење податоци на TikTok и врските со нејзината кинеска матична компанија.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!