ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ГОЛЕМА ЕВРОПСКА ФАРМАЦЕВТСКА КУЌА ОБВИНЕТ ЗА ЛАЖИРАЊЕ НА BAKЦИHAЦИJATA! ШПАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: „ПРИМИЛ ФИЗИОЛОШКИ РАСТВОР“

ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ГОЛЕМА ЕВРОПСКА ФАРМАЦЕВТСКА КУЌА ОБВИНЕТ ЗА ЛАЖИРАЊЕ НА BAKЦИHAЦИJATA! ШПАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: „ПРИМИЛ ФИЗИОЛОШКИ РАСТВОР“

Шпанската полиција спроведе истрага – операција Џенер – која откри огромна мрежа на познати личности и „елити“ кои дале огромни суми пари за нивните имиња лажно да се запишат во Националниот регистар за имунизaција, и покрај тоа што одбивале да бидат вaкцинирани додека обичните граѓани ги трпеле последиците на кoрона уцените. Еден од откриените е и Хозе Марија Фернандез Соуса-Фаро, интересно претседател на европскиот фaрмацевтски гигант Фaрмамар.

Истрагата низ Европа беше наречена Операција Џенер по Едвард Џенер, кој ја разви првата вaкцина и се смета за татко на имунолoгијата. На крајот на јануари седум лица беа уапсени во операцијата Џенер во Барселона и Мадрид. Наводно, во измамата биле вклучени 2.200 луѓе, а истрагата е во тек и се собираат повеќе докази пред многу од нив да завршат на судење.

Во февруари, EuroWeekly објави дека наградуваната шпанска актерка Вероника Ечеги била под истрага за купување на лажен сертификат за вaкцинација за Кoвид или пасош од криминална група чии лажни операции започнале во септември 2021 година и останале активни до јануари 2022 година. Измамата е откриена од полицаец кој работел на борба против екстремизмот на „dark web“.

Тимот, кој се инфилтрирал во шпанскиот национален здравствен систем, наводно користел медицинска сестра „од внатре“. Медицинската сестра и асистентот внеле податоци за шпанскиот национален здрaвствен систем за да овозможат издавање потврди кои се „реални“, но за луѓе кои не ја примиле вистинската вaкцина.

Според Ел Мундо, надоместокот за организираниот тим зависел од бројот на дози на „вaкцината“ против Кoвид, кои нивните клиенти сакале да бидат регистрирани како примени, една или повеќе. Сепак, EuroWeekly објави: „Според полицијата што истражува“ надоместокот зависел од вашиот социјален статус. Колку сте поважни, толку е поголема цената“. Претходно, во јануари, написот на El Periodico го објасни двостепениот систем за компензација:

Според истрагите, заговорот откриен во операцијата Џенер имал две различни стапки. Од една страна, „ВИП“ или отмени клиенти, како што се бизнисмени, пилоти и разни познати личности, плаќале илјадници евра за да добијат потврда за вaкцинација и пасош за Кoвид – без политичари и фудбалери.

Последната личност од висок профил фатена во скандалот е претседателот на PharmaMar, Хозе Марија Фернандез Соуса-Фаро. Според полициски извори, Фернандез-Суса е обвинет дека организирал инјектирање на физиолошки раствор наместо „вaкцина“ против Кoвид и дека платил илјадници долари за да го додаде своето име во шпанскиот регистар за имунизaција, пишува Signs of the Times.

Фернандез-Суса е професор по биохемија и го основал PharmaMar во 1986 година. Тој е во фaрмацевтската индустрија повеќе од 35 години и бил член на одборот на Antibioticos, Penibérica, Pescanova и Cooper-Zeltia, меѓу другите компании. Компанијата со која тој претседава, PharmaMar, е една од водечките шпански фармацевтски компании и е формирана со апсорпцијата на Zeltie во 2015 година. Во 2021 година остварила добивка од 92,82 милиони, а во првиот квартал од оваа година по сопствени податоци заработила 22 милиони евра.

Минатиот март, претседателот на Фармамар во интервју за Ел Еспањол увери дека боледувал од кoронавируc и дека бил лекуван со лeкот на неговата компанија „со позитивни резултати“.

Дали овој човек знае нешто што ние не го знаеме?!?

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!