olesnuvanje na kovid merkite

ПРОДОЛЖУВА „ЦИРКУЗОТ“ СО КАРАВАНОТ ЗА BAKЦИHAЦИJA, ОД НАРЕДНАТА НЕДЕЛА СЕ ОЧЕКУВА ОЛЕСНУВАЊЕ НА ДЕЛ ОД МЕРКИТЕ

Продолжуваат активностите околу караванот за промоција на вaкцината за кoронавируcот. Вчера караванот беше организиран на Градскиот плоштад во Струмица, а денеска продолжува во Општина Ново Село.

Овој караван се спроведува со цел да ја промовира вaкцината против вируcот како „начин на сигурна имунизација на сите граѓани“, особено на оние места низ земјава, каде е ниско нивото на заинтересираност.

Секако, како што на сите ни е сосема јасно, интерес за вакцинирање по прв пат во Република Македонија едноставно нема, а новата Комисија за заразни болести и новиот министер за здравство би требало едноставно да ги укинат рестриктивните мерки доколку сакаат да добијат некакви политички поени и медиумско внимание, а не на ваков начин уште повеќе да го навлекуваат бесот на народот.

Во однос на олеснување на мерките, во текот на наредните денови се очекува Централниот координативен штаб да ги разгледа предлозите од Комисијата за заразни болести, а потоа истите да бидат усвоени на следната владина седница.

Комисијата минатата недела препорача за децата во основното образование да не биде задолжително носењето на маски, како и да не биде потребен сертификат за вaкцинација или за прележан KOBИД-19 за посета на отворените делови и терасите на угостителските објекти.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!