izvestaj karantin

ПРВ ОФИЦИЈАЛЕН ИЗВЕШТАЈ: КАРАНТИНИТЕ УБИЛЕ ПОВЕЌЕ ЛУЃЕ ОД ВИРУCОТ

Нов извештај заснован на официјални податоци од Канцеларијата за национална статистика на Обединетото Кралство (ONS) тврди дека ефектите од изолацијата сега можат да убијат повеќе луѓе од самиот вирус.

Статистиката покажува дека смртните случаи кои не се поврзани со Кoвид продолжуваат да ги надминуваат смртните случаи поврзани со Кoвид, при што 1.000 луѓе умираат секоја недела од други услови освен вирусот.

„Телеграф разбира дека Министерството за здравство нареди истрага за бројките поради загриженоста дека смртните случаи се поврзани со доцнење во лекувањето за состојби како што се рак, дијабетес и срцеви заболувања“, пишува весникот.

И покрај некои повици за повторно воведување ограничувања против KOBИД, како што се маските за лице во зима, „земјата се соочува со нова тивка здравствена криза поврзана со одговорот на пaндемијата, а не со самиот вирус“, се вели во извештајот.

„Стотици и стотици луѓе умираат секоја недела – што се случува? праша д-р Чарлс Левинсон, извршен директор на Doctorcall, приватна општа лекарска служба.

„Дневните статистики на „Кoвид“ го бараа вниманието на нацијата, но овие застрашувачки бројки едвај се видливи. Веднаш е потребна целосна и итна владина истрага“.

Случаите на неоткриени карциноми, проблеми со срцето и сериозни психолошки здравствени состојби се во пораст, со прекумерна смртност за 14,4 проценти повисока од петгодишниот просек.

Британската фондација за срце соопшти дека е „длабоко загрижена“ од ситуацијата.

Но, медиумите во голема мера се незаинтересирани, и покрај тоа што со години ја плашат јавноста со застрашувачки број на смртни случаи од KOBИД.

Експертите долго време предупредуваа дека ефектите од изолацијата ќе завршат со убивање на повеќе луѓе од KOBИД, иако тие беа демонизирани и цензурирани од естаблишментот во тоа време.

Академици од Дјук, Харвард и Џонс Хопкинс заклучија дека би можело да има околу милион вишок смртни случаи во следните две децении како резултат на карантините.

Студијата на Националното биро за економски истражувања (NBER) покажа дека имало најмалку 170.000+ прекумерни смртни случаи кои не се од Кoвид во САД до 2020 и 2021 година, бројки влошени од изолацијата.

Друга студија спроведена од Универзитетот Џон Хопкинс и објавена во февруари заклучи дека глобалните заклучувања имале многу повеќе штетни ефекти врз општеството од било кое добро, при што истражувачите апелираат дека тие се „неосновани и треба да бидат отфрлени како инструмент за политика за пандемијата“.

Професорот по медицина на Универзитетот Стенфорд, Џеј Батачарја, рече дека во годините што доаѓаат, карантините ќе се сметаат за најкатастрофално штетна политика во „целата историја на човештвото“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!